Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #5863, Nesrovnalosti v dluzích a insolvence

Nesrovnalosti v dluzích a insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, velmi moc vás prosím o radu. Mám nově schválenu insolvenci. Ovšem teprve až nyní dohledávám nesrovnalosti v dluzích, nepřiměřeně vysoké úroky, penále, přeprodávání dluhů apod. Vrcholem všeho je, že VZP mi sdělila, pokud jí doložím, že pobírám invalidní důchod od roku 1996, tak že bude dluh jiný, to rozhodně nechápu, proto se vás ptám a potřebuji poradit, jak se potom řeší takováto pohledávka, ten rozdíl, je to důvod pro podání nové insolvence a zrušení této, mám nárok na pevnou splátku a přistoupí na ní soud. IS mě nic o pevné částce neřekla a že prý to nyní už nejde. Pokud mi toto zatajila, tak to je také snad důvod pro přezkum nebo není. Moc Vám děkuji za ochotu a informaci. A ještě se chci dotázat, mám dluh na zdravotním pojištění, ale ten je nyní předmětem nesprávné částky, toto je důvod pro 2/3 strhávání, pokud by tento dluh nebyl, strhává se jen 1/3, děkuji za pomoc. Jiří P.

Dobrý den,

v žádosti o insolvenci jste povinen detailně popsat svou finanční situaci a uvést přesný soupis majetku a dluhů. Nemáte-li jasno ohledně výše svých dluhů, je velmi obtížné sepsat žádost o oddlužení. Insolvenční řízení neřeší případnou neplatnost úvěrových smluv pro porušení povinností ze strany věřitele (např. že se poskytovatel úvěru nepřesvědčil o Vaší schopnosti úvěr splatit, což je důvodem pro zrušení úvěrové smlouvy a prominutí všech úroků a poplatků). Tyto a jiné nesrovnalosti je nejprve třeba vyřešit (třeba soudní cestou, není-li dohoda možná) a až následně žádat o insolvenci. Insolvenční správce toto za Vás řešit nemůže (v jeho gesci je pouze spravedlivé rozdělování Vašeho příjmu mezi všechny věřitele).