Jak zrušit živnost a vyřešit dluhy bez exekuce?

Dobrý den, je mi 24 let a jsem vedený jako OSVČ, ale živnost si chci zrušit, jelikož nevykazují žádné příjmy. V roce 2015 jsem dostal úvěr 750 tis. Kč a do této doby jsem ho splácel a teď mi tam chybí ještě nějakých 540 tis. Kč. Plus mám dluh na sociálním a zdravotním asi dalších 80 tis. Kč. Exekuce nemám. Po hovoru s dluhovým poradcem mi bylo řečeno, že živnost můžu zrušit a nemusím být ani zaměstnán a “stačí mi dárce”, který mi bude přispívat 2 300 Kč a já budu platit jen ze zákona zdravotní pojištění podobu pěti let. Je to vůbec možné? Za dobu pěti let by to bylo pouhých 138 tis Kč. A co by se dělo dále s dluhem? Je vůbec šance, aby mi insolvenci schválili když nejsem zaměstnaný a platil bych těch 2 300 Kč někdo jiný a já bych platil jen zdravotní? To se mi zdá až moc jednoduché. Ještě by mně zajímalo co se děje když čekám na schválení “vystoupení do insolvence”. Většinou se to řeší 3-6 měsíců. Po tuto dobu bych musel stále závazky platit? Pokud bych nehledal za sebe dárce a nechal se rovnou zaměstnat, není to pro vstup do insolvence lepší cesta a více % šance se do ni dostat? Mockrát děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

výše uvedené informace nejsou přesné. Pro schválení insolvence musíte být po dobu následujících 5 let schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč a osobním bankrotem nesmíte sledovat nepoctivý záměr. Abyste byl schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč, je třeba mít čistý příjem min. 10 000 Kč (ze kterého pro jednu osobu bez vyživovacích povinností činí nezabavitelné minimum 7 739 Kč - tedy lze srážet min. 2 200 Kč). Z nižšího příjmu nelze srážet min. 2 200 Kč a insolvence by nebyla schválena. Po 5 letech soud zhodnotí jak jste se snažil a podle toho Vám zbylé dluhy promine či nikoliv. Doporučuji si co nejdříve najít zaměstnání, jinak riskujete neschválení insolvence či po 5 letech neprominutí dluhů. Zvládnete-li během 3 let uhradit min. 60% dluhu (372 tis. Kč), bude Vám insolvence úspěšně ukončena (a dluhy prominuty) již po 3 letech. Nezapomeňte, že dalších 4-5 let od ukončení insolvence Vám nikdo nepůjčí (nezískáte ani. např. hypotéku na pořízení vlastního bydlení). Je tedy lepší splácet maximum možného a osobním bankrotem projít co nejdříve. Od momentu vstupu do insolvence nesmíte dál splácet své závazky.