Banky.cz NovinkyAktuálněBREXIT: Británie vystoupí z EU

BREXIT: Británie vystoupí z EU

, Aktuálně

Včerejší britské referendum o setrvání v EU skončilo těsným vítězstvím zastánců odchodu (52:48). Přestože toto lidové hlasování není právně závazné pro vládu ani parlament, těžko bude v konzervativní demokracii následovat jiný scénář než podvolení se vůli občanů. Jaká budoucnost čeká EU bez Spojeného království?

Británie vystoupí z EU

Vystoupení Británie z EU nikdo upřímně nečekal, přestože dlouhodobé průzkumy indikovaly vyrovnaný výsledek 50:50. Mýlili se trhy, sázkové kanceláře a dokonce i Nigel Farage (předseda UKIP a hlavní zastánce odchodu Británie z EU), který se před hlasováním nechal slyšet, že ve své vítězství nevěří. Jak se bude Británii dařit po odchodu z EU a co naopak čeká oslabenou unii po odtržení Spojeného království?


Vítězové a poražení

První ranní zprávy hovoří o padajících evropských trzích a slavící Moskvě. Premiér Cameron oznamuje rezignaci. Komentáře s nadsázkou přirovnávají EU k „all-star teamu“, ze kterého odchází silné články (Británie), které unie nutně potřebuje, a naopak zůstávají slabé kusy (Řecko), které měly být už dávno vyloučeny pro dlouhodobé neplnění všech myslitelných pravidel. Vše korunuje snaha Německa dostat do EU Turecko, které má bohužel k západní demokracii stále daleko.

Z krátkodobého hlediska přinese odchod Británie jak EU tak spojenému království určitá negativa. Oběma aktérům poklesne měna (libra/euro) a propadnou se trhy. EU navíc ztratí něco ze své prestiže a důležitosti, neboť ji opouští elitní člen světového společenství (bolí to více, než kdyby odešlo např. Bulharsko). Navíc to bude pro EU precedens potvrzující možnost výstupu z unie (doposud tabu), což může povzbudit separatistické nálady v mnoha dalších zemích. Situace ve většině členských států unie totiž není zdaleka optimální. V ČR je veřejné mínění vysoko nad 50% proti EU, rakouské prezidentské volby vyhrál sice euro-federalista oproti separatistovi, ale jen těsně (51:49), Polsko je v EU na černé listině za údajné nedemokratické postupy (řeklo jasné ne migraci), Maďarsko sdílí tuto listinu s Polskem za stavbu plotu, Řecku může začít vadit drahá společná měna brzdící jeho ekonomický rozvoj a v Itálii, Španělsku, Francii a Německu jsou na politické scéně stále úspěšnější tzv. alternativní strany, kterým se direktivní přístup Bruselu nelíbí.

Prozatím tedy na geopolitické scéně prohrává Evropa a její partneři (USA/vyspělé západní demokracie) a slaví Rusko, Čína a obecně nedemokratické asijsko-africké státy.

Nutná reforma EU

nutná reforma EU

Z dlouhodobého hlediska může akt britského referenda přinést všem zúčastněným pozitiva, pakliže unijní elity zpytují svědomí a umožní hluboké reformy EU. Británie se dostane výstupem z EU do stavu zhruba před patnácti lety, kdy byla členem EHS, NATO a Schengenu. Bude mít s EU volný pohyb osob, celní unii na zboží (možná i služby) a díky NATO společnou obranu. Tedy přesně ta pozitiva, kvůli kterým je dobré být členem EU a NATO. Naopak se zbaví mnohdy nesmyslných nařízení z Bruselu.

To je cesta, kterou by se měly reformy EU ubírat – opustit sen o federaci po vzoru USA (kde to funguje díky společnému jazyku, společné krátké historii a krvavé občanské válce, která státy sjednotila – Evropa nemá ani jedno) a udělat krok zpět do stavu kolem roku 2000. Tedy zachovat volný pohyb osob, majetku, zboží a služeb, společnou výměnu informací, koordinaci na všech možných úrovních, ale upustit od nesmyslných bruselských nařízení (migrační kvóty, předpisy na zakřivenost banánů, atd.) a povinné solidarity (pracující sever dotující více odpočívající jih).

Většina Evropanů si dnes přeje právě takovouto reformu. Vyslyší-li Německo s Francií volání po změně, pak může po bolestivých reformách (trvajících i 5-10 let) Evropa vyjít ze současného marasmu posílená a jako absolutní vítěz. Pokud však evropští byrokraté neprocitnou do reality a naopak se lidově řečeno zabejčí a budou členským států o to více diktovat další nesmyslné požadavky (tzv. omlouvání chyb nedostatečnou solidaritou a federalizací), pak to bohužel povede k hořkému konci mocnosti, která by své místo na šachovnici světa určitě měla.

Anketa k článku BREXIT: Británie vystoupí z EU

Potřebuje EU hluboké reformy?

Ano
(97%)
(311)
Ne
(3%)
(11)
Počet odpovědí: 322

Diskuze k článku

K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář.
Připojte Váš komentář

Kategorie článků

 
Air Bank Bank Gutmann Aktiengesellschaft Bank of China Bank of Tokyo-Mitsubishi BNP Paribas Fortis SA/NV Citibank COMMERZBANK Aktiengesellschaft Crédit Agricole Creditas Česká exportní banka Česká národní banka Česká spořitelna Českomoravská stavební spořitelna Českomoravská záruční a rozvojová banka Československá obchodní banka Deutsche Bank Equa bank ERB Bank Expobank Fio banka HSBC Bank plc - pobočka Praha Hypoteční banka ING Bank N. V. J&T BANKA Komerční banka mBank Meinl bank Modrá pyramida stavební spořitelna MONETA Money Bank Oberbank AG Poštová banka, a.s. Poštovní spořitelna PPF banka PRIVAT BANK AG Raiffeisen stavební spořitelna Raiffeisenbank Raiffeisenbank im Stiftland eG Royal Bank of Scotland Saxo Bank A/S Sberbank CZ Stavební spořitelna České spořitelny Sumitomo Mitsui Banking Corporation Europe UniCredit Bank Volksbank Löbau-Zittau eG Všeobecná úverová banka Waldviertler Sparkasse von 1842 AG Western Union International Bank Wüstenrot - stavební spořitelna Wüstenrot hypoteční banka Zuno