Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, mám takový dotaz. Už třetím rokem žiji ve Skotsku. Účet v ČR jsem zrušila. Ale teď bych si ho chtěla znovu založit, ale online přes internet a chtěla bych tam začít posílat peníze. Mohl byste mi prosím poradit, která banka je nejlepší na tyto transakce? Ze Skotska do ČR, libry na český účet? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

doporučuji Equa bank, kde máte zahraniční platbu příchozí za 29 Kč. Vedení účtu a tuzemské transakce zdarma a bez podmínek. Se založením účtu online ze zahraničí to bude obecně horší. Plně online (bez podpisu smlouvy) lze účet založit je tehdy, máte-li v ČR jiný existující účet (bance pošlete kopii výpisu tohoto účtu a na nově zřizovaný účet zašlete 1 Kč ze stávajícího účtu, čímž se potvrdí Vaše identita). Neboť jiný účet v ČR nemáte, bez podpisu smlouvy se neobejdete. V rámci ČR banky posílají se smlouvou zdarma kurýra, ale do Skotska to může být zpoplatněno či zamítnuto.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mohu si někde přes ČR založit bankovní německý účet a kartu? Budu se tam stěhovat, ale ne hned, ale potřebuji mít už kreditní a bankovní účet. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u českých bank v ČR si lze sjednat jen český účet. Pro zřízení německého účtu se budete muset vypravit do Německa. Doporučuji si udělat jednodenní výlet do Žitavy (Zittau) či Drážďan, které jsou z ČR dopravně velmi dobře dostupné, pobočky zde má několik německých bank a historická centra obou měst jsou turisticky zajímavá.

Jak mohu odeslat že svého účtu kredit do telefonu?

Dobrý den,

u jaké banky máte veden běžný účet? Funkci dobíjení kreditu přes internetbanking nabízejí pouze vybrané banky (např. ČS). Pokud by Vás dobíjení kreditu omrzelo, ale zároveň nechcete platit měsíční paušál, je nejlepším řešením tarif "Platím jak volám" od ČEZ. Volání 2,20 Kč/min, SMS 1,20 Kč, platíte jen to co skutečně provoláte a peníze se Vám přes inkaso strhávají každý měsíc automaticky z účtu. 

Voláte-li více, pak se vyplatí přes stránky chcivyhodnejsitarif.cz sjednat dTestem vydražený tarif za 73,50 Kč měsíčně, kde máte 100 volných minut a 50 SMS. Zachování Vašeho současného čísla je v obou případech samozřejmostí.

Malé ale, prosperující firmě s.r.o. byla bankou nabídnuta půjčka. Vše probíhalo v pořádku až do chvíle, kdy byl zjištěn věk majitelky - 68 let. Půjčka byla z důvodu vysokého věku zamítnuta. Majitelka přitom aktivně pracuje, má odpovídající příjmy a hlavně půjčka byla nabídnuta firmě jako právnické osobě. Lze toto jednání kvalifikovat jako diskriminaci kvůli věku?

Dobrý den,

neposkytnutí úvěru z důvodu věku žadatele určitě nelze brát jako diskriminaci. Ve světě bank a pojišťoven hraje věk podstatnou roli. Mnoho pojišťoven kalkuluje výši pojistného u povinného ručení dle věku řidiče, neboť je statisticky prokázáno, že mladší nezkušení řidiči působí více škod než starší zkušení řidiči. Proto platí starší méně. Při půjčování peněz musí banky důsledně prověřit klientovu schopnost splácet. Podstatnými faktory pro přiznání půjčky jsou: dostatečný příjem, žádné negativní záznamy v registrech dlužníků za posledních 4-5 let a přiměřený věk, za který banky považují 65-70 let (do této věkové hranice je třeba dluh plně splatit, tedy šedesátníkovi banky půjčí max. na 5-10 let). Zaměstnanci nesmí být ve zkušební ani výpovědní lhůtě a musí mít pracovní smlouvu na dobu určitou. OSVČ/podnikatelům se zase individuálně posuzuje jejich podnikatelský záměr. U malé firmy je role vlastníka často nezastupitelná a riziko vážné nemoci/úmrtí je v důchodovém věku vyšší. Pravděpodobně proto banka tento úvěr zamítla.

Dobry den, potreboval bych co nejrychleji, ale taky pokud mozno co nejefektivneji z hlediska nakladu, dostat hotovost 640 tis Kc na svuj bankovni ucet (banka chce po mne pro poskytnuti hypoteky dukaz, ze mam 20% vlastnich zdroju na ucte, no ja je mam, ale jen v hotovosti). Mam dva bezne ucty - jeden u Equa Bank a jeden u Air Bank a je jedno na kterem z uctu prokazem dostatecni vlastni zdroje. Poradili byste mi prosim nejvhodnejsi variantu, jak dostat penize na ucet a na ktery ze dvou bank? Dekuji

Dobrý den,

nejrychlejší, nejlevnější a nejjednodušší je hotovost vložit na účet Air Bank přes vkladomat Air Bank (bankomat umožňující peníze nejen vybírat, ale také vkládat). Je to zcela bez poplatků. Během jednoho vkladu je možné vložit max. 200 bankovek, tedy v případě potřeby proveďte více vkladů za sebou. Za jeden den lze vložit max. 600 000 Kč. 

Přechovávat doma takto vysokou hotovost je velmi nebezpečné, vystavujete se riziku krádeže. Proto doporučuji peníze na účet vložit co nejdříve. Připravujete se taktéž o úrok (u Air Bank 1%, tedy po zdanění 5 440 Kč ročně).

Dobrý den, potřeboval bych od vás velkou pomoc. Chtěl bych se zeptat, do kdy mi přijdou peníze, když jsem se domlouval s jedním zájemcem. Datum splatnosti dal na dnešní den (23.6.2017). Popřípadě mi říct, proč mu nešlo dát včera napsat datum splatnosti na den 22.6.2017. Budu moc vděčný, když mi pomůžete. Děkuji moc.

Dobrý den,

tuzemský mezibankovní platební styk trvá 2 pracovní dny, tedy při dnešním datu splatnosti (pátek) Vám peníze na účet dorazí v pondělí. Ohledně včerejšího data splatnosti - přijde na to, kdy byla platba zadávána. Některé banky (jako ČS) ve večerních hodinách již neumožňují zadat platbu v ten samý den. U Air Bank žádné takové omezení není.

Dobrý den, 14. 6. jsem omylem na účet Vaší banky poslala platbu 3155 Kč, která patří na účet Fio banky. Spletla jsem se a na místo 2010 jsem dal 2700 na účet 2700299065. Platba byla realizována z mého účtu XXX/5500 Prosím o radu a děkuji.

Dobrý den,

zkontrolujte si pohyby na účtu za poslední týden. Pokud cílový chybně zadaný účet neexistoval, peníze se Vám automaticky vrátily zpět. Pakliže onen účet existoval, bude třeba kontaktovat svou banku (Raiffeisenbank), která následně vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, bude třeba ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Dobrý den, mám u Vás pojistku se spořením a potřebuji konzultaci ohledně dosaženého úročení nebo něco takového. Na koho se mám obrátit? Místo bydliště Pardubice. Vznesl jsem písemný i telefonický dotaz, už je to min. měsíc a zatím se mi nikdo neozval. Je ochoten se se mnou o tom někdo bavit nebo není? Děkuji

Dobrý den,

patrně se jedná o omyl, nejsme vaše pojišťovna, ale poradenský portál. Spořící životní pojištění (investiční, kapitálové) je možná vůbec nejhorší produkt, co kdy existoval. Je pro Vás extrémně nevýhodný. Obvykle se dostanete "na nulu" až po 5 letech spoření (do té doby platíte provizi finančního poradce, který Vám pojistku sjednal - on inkasuje až 24 Vašich měsíčních plateb). 

Dobrý den, potřebovala bych založit účet v EUR. Budu ho využívat jen na přijetí plateb v EUR z Rakouska a následný výběr EUR v tuzemsku. Můžete mi prosím poradit, ve které bance zaplatím nejméně na poplatcích (včetně poplatků za přijetí platby z Rakouska) a ve které bance by se dal realizovat výběr EUR? Nejsem z Prahy (bankomat na letišti je pasé), takže asi na pobočce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příchozí SEPA platby má nejlevnější Equa bank (9 Kč), dále Creditas (15 Kč) a Fio banka (20 Kč). Výběry EUR lze realizovat na pobočkách Creditas a Fio banky (Equa má pobočky bezhotovostní), ale za výběry valut se platí nemalý poplatek (stejně jako ve všech ostatních bankách). Plánujete-li peníze utratit v ČR, budou se Vám hodit spíše koruny a korunový účet, na kterém se příchozí platby v EUR automaticky přepočtou na koruny. Euro bankomat je mimo Letiště Praha také v Brně (opět Travelex). Ve všech třech zmíněných bankách výše je vedení EUR i CZK účtů zdarma.

Pokračování dotazu č. 3645: Děkuji za odpověď, makléř mě nutí podepsat kupní smlouvu ještě před získáním bankovní informace ohledně zcizení a zatížení. A peníze prý dostanu po 20 dnech zápisu na katastru. Mám v tom zmatek a přišlo mo to podezřelé. Vy píšete , že celá záležitost bude trvat měsíce, proto asi v kupní smlouvě je uvedeno po smazání zástavy do 90 dnů. Asi nic podepisovat nemám. děkuji za pomoc.

Dobrý den,

záleží na detailech kupní smlouvy, ale obecně Vy coby prodávající nemovitosti zatížené zástavním právem máte mnohem lepší pozici než kupující, který podpisem kupní smlouvy, resp. zaplacením rezervačního poplatku, vstupuje do rizika (nemovitost v této chvíli stále tíží zástavní právo a zákaz zcizení). 

Vy skutečně dostanete peníze do 20 dní od přepisu vlastníka na katastru, ale než k tomuto přepisu dojde, zbývá ujít ještě pořádný kus cesty (který se může protáhnout i na několik měsíců).

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Banky v ČR