Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Poradna

Poradna

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně zhodnocení peněz v eurech. Díval jsem se přes Vaše stránky na produkty, co banky nabízejí. Asi nejlepší spořící účet v cizí měně nabízí Airbank 0,8%, či Equa bank 0,2%. Existuje ještě lepší nabídka na českém trhu, či jiný finanční produkt, který by měl mít nízkou likviditu s atraktivním úrokem? Děkuji za Vaše doporučení.

Dobrý den,

na poli euro spořících účtů bez výpovědní lhůty lepší nabídku než Air Bank s 0,8% nenajdete. U termínovaných vkladů lze doporučit i J&T Banku se sazbou 0,9% pro termín 2 roky (ale zde je již poněkud omezena likvidita). 

Zvažte také vliv skončených intervencí ČNB na spoření v eurech. Koruna byla přes 3 roky uměle oslabována, v dlouhodobém horizontu (rok a více) se očekává posílení zpět ke hranici 25,00. Dnes dostanete za eura více korun než v budoucnu. Více info v našem článku ČNB ukončila intervence, koruna posiluje.

Mam americkou hypoteku u Moneta Money Bank. Kolik zaplatim navic, kdyz doplatim pujcku driv o rok a dva mesice? Dekuji

Dobrý den,

poplatek za mimořádnou splátku u americké hypotéky sjednané před 12/2016 bude činit max. 0,5-1% z výše mimořádné splátky za každý rok zbývající do výročí fixace úrokové sazby (dva měsíce se započtou jako 1/6 roku, ne jako celý rok). Poplatek bude ponížen o výši bezplatné mimořádné splátky sjednané ve smlouvě (bylo-li sjednáno). 

Hypotéční úvěry sjednané od 12/2016 mají ze zákona každý rok bezplatnou mimořádnou splátku až 25%.

Dobrý den , mám 3 exekuce a všichni 3 exekutoři mi udělali blokaci na účet. Teď mi chodí z banky zprávy, jak ji jeden po druhém ruší. Moc tomu nerozumím, exekuce trvají, pohledávky ještě zaplacené nemám, tak proč je ruší ?

Dobrý den,

u jaké banky máte účet veden a jaký na něm máte aktuálně zůstatek? Pokud exekutoři zjistili, že zůstatek je nulový a banka by Vám měla dál účtovat poplatky za vedení účtu, které by z Vás nikdy nevymohla (protože jste v exekuci), pak Vám třeba banka účet právě ruší. Nebo se může jednat o nedorozumění či technický problém (exekutoři nedodali bance dostatečné podklady pro blokaci účtu). 

PRACUJI V NĚMECKU A MÁM U VÁS ÚČET. MŮŽU V NĚMECKU VYBÍRAT Z JINÝCH BANKOMATŮ, MÁTE TU TAKÉ SVÉ BANKOMATY, MŮŽU PROVÁDĚT Z NĚMECKA BANKOVNÍ PLATBY?

Dobrý den,

nejsme vaše banka, ale poradenský portál. O jakou se jedná banku? České banky mají své bankomaty pouze v tuzemsku, v zahraničí můžete vybírat z bankomatů cizích bank (výši poplatku si můžete dohledat dle své banky v naší databázi běžných účtů - položka "bankomat zahraničí", 0 - 125 Kč). Platby můžete provádět přes internetbanking odkudkoliv na světě, kde se připojíte k internetu. Budete-li posílat peníze z českého účtu na německý účet, hledejte v sazebníku poplatek za SEPA platbu odchozí (opět možno dohledat v naší databázi dle své banky - položka "SEPA platba odchozí", 0 - 250 Kč).

Dobrý den, omlouvám se, ale nevím kam se obrátit s mým dotazem. Jsem v osobním bankrotu a bohužel jsem v tomto měsíci dostala výplatu pouze 7 700,-Kč což mi přijde na živobytí velice málo. Dle vyjádření naší paní účetní je to v pořádku. Chápu, že veškerý přeplatek na dani spadá do příjmu a bude zaslán jako srážka, ale tvrdí mi, že tam spadá i nějaký roční daňový bonus na dítě. Na internetu jsem se dočetla, že ten by se neměl zaúčtovávat. Prý mi to tak provedla i minulý rok, jenže to jsem měla vyšší čistou mzdu 15.667,- a 90,-Kč přeplatek na dani. Na účet mi pak po odečtení stravenek(819,-Kč) bylo odesláno 9118,-Kč a tento rok jsem měla čistou mzdu 13468,-Kč + 911,-Kč náhrada mzdy za nemoc a přeplatek na daních 510,-Kč. Na účet mi pak po odečtení stravenek (663,-) bylo zasláno 7700,-Kč. Mohu poprosit o radu zda je výpočet správný? Děkuji moc za odpověď. 

Dobrý den,

daňový bonus za děti (tedy nevyčerpaná daňová sleva za děti) je stejně jako samotná vratka na dani (daňový přeplatek) mimořádným příjmem, který lze zahrnout do majetkové podstaty dlužníka a lze ho tedy zabavit exekučně či srazit v rámci insolvence (osobního bankrotu).

Loni jste měla čistou mzdu 15 667 Kč a výplatu na účet (po srážkách) 9 118 Kč. Pokud bylo toto v pořádku, měl by být na první pohled správně i letošek, kdy čistá mzda činila 13 468 Kč a výplata 7 700 Kč (čistá mzda se liší o 2 000 Kč a výplata o 1 400 Kč). Náhrady jsou již zohledněny v čisté mzdě (nepřičítají se navíc).

Dobrý den, moje maminka je již dlouhou dobu klientkou ČS. Její důchod je jí stále doručován poštovní doručovatelkou. Chtěla bych, aby její důchod byl posílán na její konto, vzhledem k jejímu zdraví a věku. Můžete mi poradit, co proto mohu udělat? Děkuji

Dobrý den,

výplatu důchodu na běžný účet v bance vřele doporučuji, je to pohodlnější a bezpečnější. Je třeba navštívit správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vyplácí důchody, a požádat o zasílání důchodu na účet. ČSSZ požaduje doložení potvrzení od banky, že účet (na který má být důchod zasílán) patří skutečně příjemci důchodu. 

Zvažte také změnu banky. U ČS Vaše maminka platí nemálo poplatků. Přitom běžný účet zcela zdarma a bez jakýchkoliv podmínek nabízí např. Equa bank (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). Účet lze založit plně online a vše se vyřizuje přes internetbanking, takže již nikdy by Vaše maminka nemusela osobně na pobočku. Potvrzení o majiteli účtu (pro výplatu důchodu/ČSSZ) posílá Equa bank na email ihned po zřízení účtu.

Dobrý den prajem, chcel by som sa spýtat, ako je to so spotrebným úverom a taktiež pri hypotéke, ked mám občianstvo SR, trvalý pobyt v SR, pracujem na TPP v Prahe. Je možné ho vobec dostat? Oficiálna mzda je 27 000 Kč a posiela sa mi na můj účet v ČR. Učet mám v dvou českých bankách. Záleží aj od obratu na účte? Ktorá banka je v tomto ohlade najlepšie ak je to vobec možné dostat, nakolko do budúcna by som chcel nejakú nehnutelnost kupit. Ak by bola v tomto smere niektorá banka vyhovujúca, budem si výplatu posielat tam a využívat ich produkty. Vopred dakujem pekne za odpoved.

Dobrý den,

s půjčkou ani hypotékou nebude problém, rozhodující je dostatečný příjem (a v případě hypotéky zastavená nemovitost na území ČR). Slovenské občanství ani trvalý pobyt na Slovensku nejsou překážkou. K obratu na účtu přihlíží banka tehdy, pokud u stejné banky jako máte veden běžný účet žádáte o úvěr (výše obratu/historie účtu pak může nahradit potvrzení o příjmu vystavené zaměstnavatelem). Půjčku doporučuji od Equa bank nebo Air Bank (nízký úrok, nulové poplatky). Hypotéka bude závislá na více parametrech (kolik byste potřeboval půjčit, kolik máte našetřeno z vlastních zdrojů, co budete kupovat nebo stavět, atd.). V případě konkrétního zájmu můžete vyplnit formulář zde a kolegové Vás osloví s konkrétní nabídkou.

Dobry den, mam dotaz, jestli by mohl exekutor nejak moct dosahnout na dluznika na Islandu. Ma tam svuj ucet a posila do CR penize na cizi ucet. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

ano, exekutor může nechat obstavit účet i na Islandu. Je ovšem otázkou, bude-li po majetku dlužníka pátrat i v této zemi. 

Dobrý den, chceme s manželem refinancovat hypotéku. Manžel pracuje přes německou agenturu u německé firmy, takže mu chodí peníze na německý účet v eurech. Zajímalo by mě, jaká banka s tím nemá problém a jestli tento příjem akceptují? Mám zjištěné, že například ČSOB včetně hypoteční banky a Wüstenrot tento příjem vůbec neakceptují. Děkuji Jana

Dobrý den,

německá výplata v EUR by neměla být překážkou, rozhodující je pracovní smlouva, která musí být na dobu neurčitou s tím, že zaměstnanec nesmí být ve zkušební ani výpovědní lhůtě. Banky také mohou požadovat zasílání výplaty na český účet a je třeba mít našetřeno z vlastních zdrojů min. 10% z hodnoty kupované nemovitosti (pro lepší úrok až 15-30%). Vyplňte prosím formulář zde a kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.

Dobrý den, mám záznam v registru z minulosti, teď splácim exekuci na zdravotním pojištěni, bohužel ne mou vinou. Mám šanci získat půjčku, když mám záznam v registru? Připadne u jaké banky? Děkuji

Dobrý den,

záznam v registrech je v tomto případě až druhotný problém, mnohem palčivější je probíhající exekuce. V exekuci Vám nikdo nepůjčí. Ani by Vám to příliš nepomohlo, neboť všechny takto získané peníze by obratem zabavil exekutor pro rychlejší umoření Vašeho dluhu.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Banky v ČR