Banky.cz Banky.cz Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ
V květnu nám skončila insolvence, splnili jsme podmínky oddlužení splátkovým kalendářem a byli jsme osvobozeni od placení pohledávek. Do insolvenčního řízení byla přihlášena také pohledávka Stavební spořitelny "Smlouva o poskytnutí překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření ke smlouvě o stavebním spoření".z roku 2007. Tato pohledávka byla přihlášena jako nezajištěná podmíněná a po celou dobu insolvenčního řízení nebyla zahrnuta do splátkového kalendáře, protože dle správce věřitel nikdy nedoložil splnění podmínky. Po ukončeném oddlužení mi okamžitě následující měsíc přišla upomínka splátky na stavebním spoření. Teď po pěti letech. Může po mě nyní Stavební spořitelna začít vymáhat splacení úvěru? Přesto, že jsme byli osvobozeni od všech pohledávek co vznikly před insolvencí? Kdo může za to, že věřitel nedoložil splnění podmínky? Předem moc děkuji za vysvětlení

Dobrý den,

za řádné přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení je zodpovědný věřitel (stavební spořitelna). Pokud svou pohledávku (Váš dluh) řádně nepřihlásila, je chyba na její straně. Vy jste každopádně nyní od tohoto závazku osvobozena, stavební spořitelna po Vás tento dluh nyní již vymáhat nemůže.

Pokračování dotazu č. 3710: Doplňuji předchozí dotaz. Co by bylo pro syna výhodnější? Barák pronajmout a nebo ho prodat, zda by to vůbec šlo ho prodat. Ještě jednou děkuji.

Dobrý den,

v jakém městě se RD nachází, za kolik by ho šlo prodat a za kolik pronajmout? Pokud je RD omezen jen zástavním právem banky za hypotéku, lze ho dobře prodat. Pokud by na něm vázly i exekuce, jeho prodejnost by byla výrazně horší (okruh potenciálních kupců by se zmenšil).

Dobrý den, máme problém, se kterým si nevíme rady. Syn koupil s přítelkyní před dvěma lety barák a my s manželem mu ručíme bytem. Jsme už důchodci. Syn nám při podpisu řekl, že ručení se týká pouze rozdílu mezi kupní a odhadní cenou nemovitosti. Po roce od něj přítelkyně s dvěma dcerami odešla za jiným mužem a najednou začaly chodit exekuce a dopadlo to tak, že je syn v insolvenci. Přítelkyně nepracovala a nabírala nové a nové půjčky, ovšem syn ji je podepisoval. Její otec hrál automaty. Takže všechny dluhy ve výši cca 645 tisíc zůstaly na něm, k tomu výživné na dcery a hypotéka na barák ve výši 2 644 000 Kč. O barák nechtěl přijít a tak není v insolvenci a také proto, že banka k tomu napsala, že ho má zajištěný. Bojíme se, že přijdeme o bydlení a stanou se z nás na stará kolena bezdomovci. Synovi nezbývají finance na placení hypotéky. Insolvenci platí cca 19 000 Kč včetně 6 000 Kč výživného. Hypotéka činí 11 000 Kč a k tomu ještě platí náklady na barák cca 4 000 Kč .Jak z toho ven, jsou vůbec nějaké možnosti? Děkuji

Dobrý den,

jedná se o přítelkyni nebo manželku Vašeho syna? Kdo kupoval RD a na koho je dům v katastru napsán (na syna, na oba dva nebo SJM?) Kdo je otcem dětí přítelkyně? (nejsou-li děti Vašeho syna a přítelkyně nebyla jeho manželkou, proč platí syn výživné?)

Nechci být přehnaným pesimistou, ale v tomto příběhu je bohužel všechno špatně. Je to jako usednout za volant auta, kterému propadla technická, nemít řidičák, být opilý a způsobit těžkou dopravní nehodu. Z toho se hledá cesta ven velmi špatně.

První chybou bylo podepsat synovi ručení bytem. Banka správně vyhodnotila, že hypotéka může být nad síly Vašeho syna, a proto mu odmítla půjčit peníze bez ručení další osobou, která by v případě problémů za syna dluh doplatila. Podepsáním ručitelského závazku musíte počítat s tím, že dříve či později budete pravděpodobně muset převzít splácení za dlužníka. Druhou chybou bylo, že syn na sebe bral dobrovolně dluhy otce své přítelkyně.  

Splátky dluhů 19 000 Kč, hypotéka 11 000 Kč, dohromady budete muset splácet 30 000 Kč čistého měsíčně po dobu nejméně dalších 10 let (a hypotéku 11 000 Kč/měsíc budete samozřejmě splácet i po tom dalších 10-15 let). K tomu 4 000 Kč provoz domu a min. 10 000 Kč na živobytí (strava, ošacení). Váš syn by tak potřeboval mít čistý příjem 44 000 Kč měsíčně, což je v hrubém necelých 60 000 Kč. Pokud přestanete platit, syn přijde o dům a Vy o byt.

Dobrý den, mám banku Moneta Money Bank, a potřebuji vyřídit zahraniční platbu přes internetové bankovnictví do Británie v librách. Mám k dispozici číslo účtu, jen číslice (8), takže to pravděpodobně není IBAN formát, a sort code (6 číslic ve formátu xx-xx-xx). Budu potřebovat zjistit IBAN formát čísla účtu, abych mohla platbu uskutečnit? A sort code mám zadat s pomlčkami nebo bez? Nejsem si jistá čím se řídit. Děkuji za pomoc.

Dobrý den,

pro mezinárodní platbu je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu) a SWIFT/BIC ("mezinárodní kód banky"), které Vám musí sdělit příjemce platby. Číslo účtu v lokálním formátu a sort code (lokální bankovní kód) Vám bohužel nepomohou (sort code je lokální záležitost, pro mezinárodní platby se nepoužívá).

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. V červenci loňského roku jsem byl na vyšetření karpálních tunelů, kde mi řekli, že operace je nevyhnutelná. Termín operace koncem srpna. Do toho se mi stal 22.7.2016 úraz a byl jsem na dvou operacích palce pravé ruky. První byla 25.7, kde mi vložili destičku a 25.10 na druhé operaci - vytáhnutí. S tímto jsem byl do 12.2..2017 na nemocenské. Jelikož má PN a ÚN zvlášť, proplatili mi pouze, prý dle tabulek 63 dnů léčby. Ještě během úrazu jsem si naplánoval dle možností nemocnic operaci karpálních tunelů , kterou mi stanovili na 13.2.2017 levá ruka a 19.4.2017 pravá ruka, mezitím nezbytné rehabilitace. Ukončení nemocenské 2.7.2017. Ihned po ukončení úrazu a stanovení nové diagnózy jsem vše hlásil na pojišťovnu, kde mi přišlo vyrozumění, že z nemocenské na karpální tunely nedostanu opět nic, jelikož jsem neměl přerušení mezi diagnózou první a druhou. Můžete mi prosím poradit kde a jak se odvolat? Od 22.3.2013, si poctivě platím pojistku a k čemu, když téměř po roku nemocenské dostanu zaplaceno jen 63 dnů a to jen z úrazu. Podotýkám ještě, že denní odškodné na úraz mám sjednáno na 300,- od prvního dne a na nemocenskou 300,- od 29. dne. Děkuji za pomoc při řešení problému. S pozdravem V.K.

Dobrý den,

odvolat se můžete v prvé řadě u své pojišťovny, kde máte pojištění sjednáno. Pokud to nepomůže, dalším stupněm ochrany spotřebitele je ČNB, coby dohledový orgán nad bankami a pojišťovnami. Pokud se Vám nebude líbit ani výsledek šetření ČNB, budete se muset obrátit na soud. Naopak se nelze v případě úrazového a nemocenského pojištění obrátit na Finančního arbitra, v jehož gesci tato agenda není.

Před případným odvoláním a sporem doporučuji důkladně prostudovat pojistné podmínky vaší pojišťovny. I když se Vám to nemusí líbit, může být postup pojišťovny v souladu s obchodními podmínkami, které jste akceptoval podpisem pojistné smlouvy.

Dobrý den, kde mohu zjistit, že peníze, které jsem zaslala pravděpodobně na špatný účet a údajně mi byly vráceny zpět, byly skutečně vráceny zpět?

Dobrý den,

celá historie účtu zahrnující všechny příchozí a odchozí transakce je k nahlédnutí přes internetbanking. Zde bude vidět o vratka platby.

Dobrý den, dne 7.7.2017 jsem na České poště zaplatil složenkou na účet 2100432432 částku 508,-Kč, ale omylem jsem zadal kód banky 2100 místo 2010. Jak mám postupovat, aby byly peníze poslány do správné banky? Děkuji za pochopení, přeji hezký den, Jan

Dobrý den,

v případě odeslání peněz z účtu v klasické bance by situace byla velmi jednoduchá. Chybně zadaný cílový účet pravděpodobně neexistuje a peníze by se automaticky vrátily na Váš účet zpět. Kdyby cílový účet existoval, Vaše banka by kontaktovala jeho majitele a vyzvala by ho k navrácení peněz. 

U plateb složenkou na poště je to velmi komplikované. Nemáte svůj účet, kam by se Vám peníze mohly vrátit a Česká pošta nebude příliš otevřená pátrání po majiteli chybně zadaného účtu. Přesto Vám nezbývá než Poštu kontaktovat a pokusit se domluvit na nějakém řešení.

Do budoucna důrazně doporučuji si otevřít svůj běžný účet a peníze posílat přímo z účtu (z pohodlí domova přes internetbanking). Equa bank nabízí vedení účtu a všechny transakce (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank) zcela zdarma a bez podmínek. Dejte provždy sbohem všem bankovním a poštovním poplatkům a řešte vše bezplatně z pohodlí domova).

Dobrý den, mám bankovní účet u Fio banky, jsem vdaná, manžel není ani disponent ani na něho není účet veden. V případě, že by se s ním něco stalo, podědí jeho syn z prvního manželství peníze s tohoto pouze mého účtu? Dočetla jsem se že ano, protože jsou ve společném jmění manželů a notáře to zajímat bude. Poraďte prosím, jak vytvořit finanční rezervu, třeba jiný bankovní produkt, který nebude předmětem společného dědictví, ale zůstane mi jako finanční rezerva. Děkuji

Dobrý den,

všechen majetek (včetně peněz na bankovním účtu) získaný během manželství Vámi či manželem spadá do SJM (společného jmění manželů). V případě úmrtí jednoho z manželů připadá jedna polovina SJM druhému z manželů a druhá polovina se dělí rovným dílem mezi děti a druhého z manželů. Příklad: Na účtu máte s manželem 100 000 Kč a k tomu 2 děti. V případě úmrtí jednoho z manželů druhému připadne 66 666 Kč a každé z dětí obdrží 16 666 Kč.

Toto je základní rozvržení dědictví dané zákonem. Pokud to chcete jinak, musíte s manželem sepsat závěť (nejlépe u notáře) a přesně stanovit, kdo má co dostat. Jestli jsou peníze uloženy na tom či onom bankovním produktu je jedno - toto nemá na dědické řízení vliv. Výjimku tvoří penzijní připojištění, kde je možné přímo sjednat, komu úspory v případě Vašeho úmrtí automaticky připadnou.  

Dobrý den, je u vás zpoplatněn převod ze spořícího účtu vaší banky na běžný účet vaší banky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál - jakou banku jste měl na mysli? Většina bank má toto dnes již bez poplatku.

Dobrý večer,  mám dotaz ohledně zadání tuzemske platby. Zadala jsem správné číslo, ale špatné kód banky. Platba se odeslala, ale uplně jinam. Mužů to nějak stornovat Děkuji za odpověď

Dobrý den,

kdy byla platba zadána? Obvykle jdou platby stornovat během několika následujících hodin od momentu zadání platby (u některých bank přes internetbanking až do půlnoci). Pokud se Vám platbu nepodaří vystornovat, vyčkejte 4 pracovní dny - v případě neexistence chybně zadaného cílového účtu se peníze vrátí automaticky zpět. Jestliže se peníze nevrátí, o chybě informujte svou banku, která vyzve majitele cílového účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.  

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Banky v ČR