Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Poradna

Bankovní poradna zdarma

ZADAT NOVÝ DOTAZ

Dobrý den, chtěla bych vložit peníze na účet ve Vaší bance (nejsem majitelem účtu). Kolik je poplatek a musím dodržet ještě nějaké podmínky?

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál - o jakou banku se jedná? Peníze můžete vložit na libovolný účet u kterékoliv banky, ale budete muset zaplatit poplatek za vklad třetí osobou, který se pohybuje ve výši 50-100 Kč (dle banky). Proto je lepší peníze poslat bezhotovostně z účtu na účet, což většina bank nabízí zcela zdarma a jiné si za to účtují max. pár korun.

Dobrý den, přisel jsem o praci a jsem momentálne v hmotné nouzi a dostal jsem se do finanční tisne a exekuce. Je nejaka moznost používat učet pro bezné platby najmu elektriny telefonu a jine, protoze ted mam obstaveny učet a jake koliv peníze tam poslu tak se k nim nedostanu. Díky za info

Dobrý den,

přestože má velmi dobrý smysl lidem v exekucích zachovat možnost bezhotovostního platebního styku, současná legislativa to neumožňuje. Bohužel Vám tak nezbývá než platit vše hotově (což je pracnější a dražší) a doufat, že parlament snad již letos prohlasuje institut tzv. chráněného účtu, který by lidem v exekucích umožňoval dál používat bezhotovostní platební styk.

Dobrý den, chci se zeptat, jak je to se zdaněním výnosu v ČR ze zahraničního spořícího účtu u zahraniční banky, konkrétně v Německu? Prosím můžete připojit do odpovědi i odkaz na konkretní zákon či směrnici. Zatím jsem konkrétní paragraf na internetu nenašel. Děkuji předem.

Dobrý den,

příjmy ze zahraničí (včetně úroků z bankovních účtů) je třeba do daňového přiznání uvést. U států, se kterými má ČR podepsanou smlouvu o zamezení dvojího zdanění (včetně Německa), ale ke druhému zdanění v ČR nedojde, doložíte-li již jednou zaplacenou daň v zahraničí (v tomto případě byla daň sražena přímo u zdroje bankou v Německu).

Dobrý den, chtěla bych Vás tímto poprosit o radu. Dozvěděla jsem se, že můj bývalý druh se kterým mám 2 děti má exekuci na celkovou částku s přísl. a s odměnou pro exekutora 420 000.- Kč. V roce 2014 jsem mu jako vlastník bytu nechala zrušit trvalý pobyt na mé adrese i v katastru jsem uvedena jako vlastník jen já. On je hlášen na úřední adrese. Ptám se tedy, je možné, že exekutor půjde ke mě do bytu, když toto byla jeho poslední trvalá adresa? Stačí pro exekutora jen souhlasné kývnutí souseda, že ho tady viděl?Navštěvuje děti, ale nebydlí s námi. Na schránce ani na dveřich není označen. Nebo myslíte, že se exekutor spokojí měsíčně s částkou asi 10.500 Kč u dluhu 420.000 Kč? Jiný movitý a nemovitý majetek prý nemá, bydlí asi u nějaké ženy. Děsí mě ta výše dluhů. Exekuce je od 1.5.2017. Myslíte, že bude exekutora zajímat moje adresa? Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

v tomto případě můžete být naprosto klidná - exekutor Vás nemůže nikterak ohrozit. Velmi dobrým krokem bylo zrušení trvalého bydliště pro Vaše bývalého druha - v opačném případě by riziko exekuce hrozilo i Vám, resp. byste se musela následně domáhat vylučovací žalobou navrácení svých movitých věcí. 

Jestliže Váš bývalý druh splácí měsíčně 10 500 Kč, pak je exekutor nad míru spokojen a pravděpodobně nebude vůbec dále pátrat po movitém majetku. Takto lze dluh umořit za necelých 3 a půl roku. Ač se absolutní výše dluhu (420 000 Kč) může zdát závratně vysoká, při splátkách 10 500 Kč/měsíc jde ještě v rámci exekucí a osobních bankrotů a ten lepší případ.

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou a dotazem, jestli u Vás existuje účet číslo 1608889017. Dne 11.5.2017 byla na tento účet provedena platba. Chci podat na majitele účtu trestní oznámení. Děkuji za jakoukoli informaci.

Dobrý den,

v rámci zachování bankovního tajemství Vám bohužel žádná banka nemůže potvrdit existenci účtu či další detaily ohledně jeho majitele. Pokud jste ale na tento účet poslal peníze a ty se automaticky nevrátily (což se stává u neexistujících účtů), pak účet zcela jistě existuje. Případný podvod je třeba nahlásit Policii ČR, která může dále konat.

Dobrý den, účtuje si Česká spořitelna poplatek za vedení účtu i v době, kdy je účet exekučně obstaven?Třeba i např. 3 roky? A pokud by si ho učtovala, je možné tento poplatek nějakým způsobem platit nebo až po skončení exekuce pak nejednou? Velice děkuji za radu.

Dobrý den,

ne, Česká spořitelna po dobu exekuce neúčtuje poplatek za vedení účtu. Některé jiné banky tak ovšem činí a dokonce si občas účtují i speciální poplatek za probíhající exekuce (např. ČSOB či Poštovní spořitelna). Pak tu jsou i banky, u kterých se žádné poplatky za vedení účtu ani jiné transakce neplatí (Equa bank, Air Bank, Fio banka).

Je u vás směnárna? Potřebuji si vyměnit eura na české peníze .

Dobrý den,

nejsme banka a neprovozujme směnárnu. Jste-li z Prahy, vřele doporučuji Exchange.cz (u metra Staroměstská). Nezapomeňte si vytisknout jejich kupon pro VIP kurzy (volně dostupný na webu směnárny).

Prosím, je věkové omezení při refinancování půjček či pro samotnou půjčku? Mé známé je 73 let. Děkuji

Dobrý den,

věkové omezení mají banky nastaveny jen pro hypotéky na 65-70 let, resp. úvěr musí být doplacen před odchodem do důchodu. U půjček omezení není, ale seniorům jakékoliv půjčování peněz důrazně nedoporučuji. Při průměrném důchodu 11 800 Kč není příliš prostoru pro jakékoliv splátky. Seniorů v exekucích dramaticky přibývá. Přitom na počátku těchto smutných příběhů jsou často zcela zbytečné úvěry pro vnoučata na dárky. Proto prosím důkladně zvažte, je-li půjčka skutečně tím nejlepším řešením.

Dne 4.5.2017 došlo k převodu čásky 740,00 Kč na účet 2102308363/2700, vs 4730833915. Do dnešního dne není nic zaplaceno a ani nedošlo k navrácení.

Dobrý den,

tuzemský mezibankovní platební styk trvá max. 2 pracovní dny, tedy platba musela být na Vámi zmíněný účet připsána nejpozději v úterý 9/5. Doporučuji příjemci platby zaslat emailem potvrzení o provedené platbě, které si můžete vygenerovat zdarma přes internetbanking. 

Zřejmě se jednalo o platbu firmě Avast za jejich antivirus. Zvažte, nakolik je nutné za tento program platit, když je dnes možné vybírat z široké nabídky bezplatných antivirů (jeden má v nabídce i přímo Avast, dále AVG free, atd.). 

Lze u ČSOB zřídit společný účet na oba manžele? Děkuji

Dobrý den,

nelze - běžný účet pro dva rovnocenné majitele nabízí pouze mBank a UniCredit Bank. Je to velmi právně komplikované a osobně bych doporučil každému mít svůj vlastní účet. Společné náklady (nájem, bydlení, atd.) plaťte z jednoho účtu, kam bude druhý přispívat.

U všech bank je možné si zřídit účet pro jednoho z Vás a dát druhému dispoziční právo. Komplikace pak ale nastává v případě úmrtí majitele účtu, kdy se disponent ke svým penězům nedostane (stejný problém je u společných účtů, kde se taktéž čeká na vypořádání majetku v rámci dědického řízení). Proto je nejlepší mít účty dva. 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance


Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Banky v ČR