Banky.cz Banky.cz - vše o bankách a bankovních produktech: srovnávač, pobočky, bankomaty Články Aktuálně ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry

ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry

ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry
9.3.2016, Aktuálně

Česká národní banka dne 8. března 2016 zakázala ERB Bank přijímat vklady a poskytovat úvěry. ČNB tímto předběžným opatřením činnost banky víceméně pozastavila. Výplaty vkladů nejsou nijak omezeny, ale se zřizováním nových nadprůměrně úročených termínovaných vkladů je na nějakou dobu (možná napořád) konec.

ERB Bank

Česká retailová klientela si spojuje ERB Bank (dříve Evropsko-ruská banka) především s nadprůměrně úročenými termínovanými vklady, podnikatelé pak s platební bránou do Ruska. Ostatně ERB Bank byla vůbec první ruskou bankou, která v EU získala licenci. V posledním roce se množily spekulace (zatím nepotvrzené) o prodloužené ruce kremelské politiky, která pomáhá financovat protizápadně orientovaná hnutí v Evropě. 

Správní řízení

Česká národní banka

Česká národní banka zahájila s ERB Bank správní řízení, na jejímž konci může být i odebrání bankovní licence, což by znamenalo zánik banky. K dnešnímu dni však platí pouze předběžné opatření, které bance zakazuje přijímat další vklady, poskytovat úvěry a pořizovat aktiva s vyšší rizikovou váhou než 0% (výjimku tvoří pouze aktiva nutná pro zajištění běžného chodu banky). Výběry vkladů nikterak omezeny nejsou.

Proč ČNB s ERB Bank zahájila správní řízení? A proč uložila takto poměrně přísné předběžné opatření? To se bohužel během průběhu správního řízení nedozvíme, neboť až do jeho skončení podléhají tyto informace utajení.

U ERB Bank bylo ke konci loňského roku uloženo na vkladech celkem 4,6 mld. Kč, přičemž z této sumy bylo pojištěno pouze 3,8 mld. Kč (tedy 0,8 mld. Kč byla část vkladů nad pojistným limitem 100 000 EUR/fyzická/právnická osoba). Loni banka hospodařila se ztrátou 63 mil. Kč (což pravděpodobně nemá vůbec žádnou souvislost s nynějším správním řízením). 

Dojde-li v budoucnu k odejmutí bankovní licence a zániku banky, náhradu vkladů bude vyplácet Fond pojištění vkladů a to 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,7 mil. Kč). Rozhodným dnem pro určení přesného kurzu je den odejmutí bankovním licence. Náhrada se vyplácí i za úroky do dne odejmutí licence.

ANKETA k článku "ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry"

Skončí ERB Bank?
Počet odpovědí: 348

KOMENTÁŘE k článku ERB Bank nesmí přijímat vklady a poskytovat úvěry

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

Banka ZUNO končí

Banka ZUNO končí

18.10.2016, Aktuálně, Autor: Petr Jermář

Po několika neúspěšných letech fungování a následném nepovedeném prodeji banky ZUNO definitivně končí. Kmen klientů bude převeden na mateřskou Raiffeisenbank (na Slovensku na Tatra banku).

ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

12.10.2016, Aktuálně, Autor: Jan Budín

ČNB dne 11/10/2016 oznámila, že ERB Bank není schopna dostát svým závazkům. Fond pojištění vkladů začne klientům vyplácet náhrady nejpozději 20/10/2016. Banka tímto definitivně končí.

Rada nad zlato

Rada nad zlato

30.9.2016, Aktuálně, Autor: Jan Budín

Mezi velké hráče na poli finančního poradenství se řadí OVB Allfinanz, Partners, Fincentrum, Zfp Akademie a Broker Consulting. Studentský dokument Rada nad zlato poodhaluje zákulisí prvně jmenované firmy. Posuďte sami, jak moudré je svěřovat své peníze do rukou tzv. finančních poradců.

Banky v ČR