Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #21188, Proč platím daň z příjmu?

Proč platím daň z příjmu?, Daně

12.4.2023 Daně

Dobrý den, mám dotaz k daňovému přiznání. Jako OSVČ v paušálním režimu spadám do kategorie 1. pásma, tedy jsem za loňský rok platila paušálem 5 994 K4 (soc+zdrav+100 Kč daň z příjmu). V loňském roce jsem ale prodala část pozemku (v hodnotě 700 tis Kč) rodinnému příslušníkovi, takže jsem povinna podat v letošním roce daňové přiznání. Daň z prodeje nemovitosti je však nulová (nemovitost jsem prodala za stejnou částku, jako jí koupila, tedy 0 příjem z prodeje). Když jsem ale vyplnila daňové přiznání, vznikl mi na konci doplatek okolo 20 000 Kč. Úřednice mi řekla, že je to v pořádku, že daň vznikla díky tomu, že jsem musela podat daňové přiznání a mohu si odečíst pouze 1 200 Kč (odečtení zálohy z ročního paušálu). Já tomu ale nerozumím. Jak je možné, že v paušálním režimu platím daň 100 Kč/měsíc, ale v případě že jsem povinna podat daňové přiznání, tak mi daň vyskočí na 20 000 Kč? Za co tato daň je? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

většina zaměstnanců a OSVČ podávající daňové přiznání platí ročně na dani z příjmu desítky až nižší stovky tisíc korun. Paušální režim se sazbou 100 Kč/měsíc (1 200 Kč/rok) je tak trochu z jiného světa. I výsledná daň 20 000 Kč/rok je hluboko pod průměrem. Kdo se vejde do kolonky "živnostník v paušálním režimu", je velmi šťastný člověk a na daních nezaplatí téměř nic. Všichni ostatní "smolaři" platí zcela běžně desítky tisíc korun a nemohou se této povinnosti jakkoliv vyhnout.