Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1003, Dotaz v bankovní poradně

Kompatibilita bank pro mezinárodní platby: Proč některé banky nejsou podporovány?

Dobrý den, jsem v konfrontaci s jistou zahraniční službou, ze které se mi nedaří odeslat peníze (EUR) na své české účty. Po kontaktování podpory mi bylo řečeno, že mám účet, který není podporován jejich bankou a že mi to nemohou poslat, dokud nezadám podporovaný účet. dotaz: Existuje něco jako kompatibilita bank pro odesílání mezinárodních plateb, nebo mě (jak se domnívám) vodí za nos? Ještě upřesním jejich banka je polská banka BIC WBKPPLPP a nemůžou mi prý poslat peníze na mBANK, AIRbank, ZUNO bank ani na FIO (zde jsem ztroskotal se SEPA platbou, což chápu, ale že mi nemůžou poslat mezinárodní platbu, to mi hlava nebere) Díky předem za odpověď

Dobrý den,

je pravdou, že FIO Banka používá alternativní systém vypořádání europlateb a to TARGET2 (místo obvyklého SEPA). Ostatní Vámi zmíněné banky (mBank, Air-Bank, ZUNO Bank) jsou ale zařazeny ve standardním SEPA systému, tedy zde nemůže být sebemenší problém. Pokud ona polská banka "Bank Zachodni WBK" nepodporuje SEPA platby (dnes nepochopitelné, ale bohužel stále ne nemožné), měla by být aspoň schopna peníze poslat  standardní mezinárodní platbou. Jsou i případy, kdy banka neumí žádnou mezinárodní platbu, ale to je dnes velmi ojedinělé, a pak by nebyl důvod kličkovat a banka by to měla říct klientovi narovinu.

Doporučuji se polské banky přímo zeptat, který systém euro či mezinárodních plateb podporuje.