Banky.cz Bankovní poradna zdarma #115, Dotaz v bankovní poradně

Jak se zbavit kruhu splátek a získat finanční svobodu?

dobrý den,prosím,jaké mám možnosti dostat se z kruhu splátek,na které pomalu přestávám stačit?Jedná se o půjčky u různých společností,kontokorenty i karty,které dohromady činí asi 500000.Jsem sice vdaná,ale manžel jako důchodce není přibrán jako spolužadatel o konsolidaci a i když někde je,nestačí nám prý naše finanční možnosti.Děkuji,Augustová

Dobrý den,

žádost o konsolidaci byl bezesporu první správný krok. Pakliže Vám první či druhá banka nevyhověla, zkuste i ty další - jestliže v brzké době již pro Vás nebude únosné pravidelně splácet či jednorázově splatit zbytek dluhu, např. zpeněžením majetku, je konsolidace Vaše poslední nadějí před vyhlášením insolvence. Pokud by k insolvenci  přece jen došlo, je možnost požádat soud o tzv. osobní bankrot, kdy Vám buď bude zpeněžen veškerý majetek či se zavážete po následujících pět let splácet tak, aby byla umořena alespoň nějaká předem dohodnutá částka dluhu (obvykle okolo 30%). V obou případech se však jedná o možnost, nikoliv Vaše právo, tedy návrh na osobní bankrot podléhá vždy schválení věřitelů.

Petr JermářBanky.cz