Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1300, Dotaz v bankovní poradně

Jak společnost ČD, a.s. financuje obnovu svého vozového parku a jaké jsou možnosti financování z EU?

Vážená paní, vážený pane, rád bych se Vás zeptal, jak společnost ČD, a.s. financuje obnovu svého vozového parku, jak fungují dotace z EU (úvěr, leasing, vlastní kapitál, apod.). Například nákup nových vozů za 384. mil. Kč (jaké by byly úroky, doby splácení,...) pro jednotlivé druhy financování. Zda společnost by mohla poskytovat pronájem železničních vozů, třeba i včetně strojvedoucího či kapitálu pro nového dopravce a za jakých podmínek. Otázky budou zpracování v semestrální práci a v případě použitelných informací i v diplomové práci na trati Plzeň - Most, kterou jsem již začal psát na Univerzitě Pardubice. Mohl bych i později někoho kontaktovat s dotazy v této oblasti? -- S přáním příjemného dne Bc. Jakub Lněnička, DiS.

Dobrý den,

otázka je poměrně široká, zkusím velmi stručně/zjednodušeně:

  • financování obnovy vozového parku: celkově kombinace úvěrů, leasingů a VK. Každá konkrétní zakázka na modernizaci konkrétní části vozového parku je financována jinak, podle aktuálních možností, rozhodnutí managementu, atd., detaily úvěrování (úroky/splátky) jsou u takovýchto zakázek vysoce individuální. Problém ČD (jako většiny státních podniků) obecně je tunelování vlastním managementem, proto ne každé řešení je zcela optimální. Z modernizačních zakázek jmenujme např. Regionovy. Vozy 810 po modernizaci mají vyšší spotřebu, jsou hlučnější a stále neřeší problém dosahovaných nízkých rychlostí na regionálních tratích, což vychází z jejich konstrukce (jednonápravové netočivé podvozky nemohou na menších poloměrech regionálních tratí jezdit rychleji). Možná lepším příkladem pro DP budou z osobní dopravy RegioJet a Leo Express.
  • dotace EU: nefungují, dotaci dnes získá víceméně kdokoliv, kdo je schopen napsat projekt (posuzuje se kvalita úřednické práce a ne samotný smysl dotovaného projektu). Spousta lidí se na tom roky dobře živí, dělají projekty jen pro dotace, ne pro projekty samotné.
  • Pronájmy vozů, lokomotiv, včetně strojvedoucích/personálu, atd.: ČD to dělat může, ale pro osobní dopravu není moc poptávka od konkurence (osobní doprava je pravidelná, konkurence velmi omezená a vše si stíhá zajistit svými vlastními kapacitami). Více se tomuto daří v dopravě nákladní (ČD Cargo), kde jsou pronájmy velmi časté (nepravidelná/více nárazová doprava, pro konkurenci je někdy vhodnější stroje pronajmout než pořídit, atd.), pronajímají se vozy, lokomotivy s personálem i samotní strojvedoucí. ČD v osobní dopravě např. pronajímá konkurenci myčku vagónů, což je prospěšné pro obě strany.
  • Kapitál pro nové dopravce: pronájem kapitálu = úvěr. Od toho tu jsou úvěrové společnosti/banky/jiné formy financování (dluhopisy, akcie, atd.) ČD na to jednak nemá (sama je zadlužená až po uši) a za druhé to ani není její core business, tedy ani kdyby mohla, tímto směrem by se rozhodně pouštět neměla.

Petr JermářBanky.cz