Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1361, Dotaz v bankovní poradně

Jak dochází ke snížení úrokové sazby u dlouhodobých investičních úvěrů?

Dobrý den, prosím Vás jedna nejmenovaná banka poskytla městu dlouhodobý investiční úvěr v roce 2011 s úrokem 3,44 % pa. (úrok pevný) ve výši 90 mil.. V roce 2013 (kolem pololetí) se z nějakého důvodu snížila sazba úroků na 2,8 % pa. a tak město podepsalo dodatek k původní smlouvě a tím snížilo úrokovou sazbu. Prosím Vás o udání důvodů, proč došlo, nebo jak dochází ke snížení úrokové sazby. Týká se to roku 2013 někde kolem pololetí. Čím to mohlo být způsobeno? Děkuji Vám za Váš čas a odpověď. S pozdravem a přáním krásného zbytku dne Tomáš S.

Dobrý den,

cena peněz v čase se mění. Někdy mají lidé (a hlavně firmy) větší chuť si půjčovat a někdy zas menší. V letech 2008-2009 (před krizí) si půjčovalo mnoho firem na investice i hodně lidí na bydlení. Ceny rychle rostly, inflace byla vyšší, poptávka po penězích velká - toto determinovalo vyšší úrokové sazby u úvěrových produktů. Následně přišlo spolu s krizí velké ochlazení (2010-2013) - v krizi se všichni báli o zaměstnání, a tudíž se méně utrácelo, firmy méně vyráběly a daleko méně jedinců a firem si půjčovalo (firmy pozastavily investice, neboť nebyl dobrý výhled poptávky po jejich produktech). Poptávka po penězích (úvěrech) klesla a na to musely reagovat i úrokové sazby, které začaly padat.

Kdo si bral hypotéku před pěti lety, má úrok (pokud nerefinancoval) kolem 5%. Kdo si bere hypotéku dnes, platí 2,5-3%.

Pro město byl úrok 3.44% v roce 2011 slušný, ale dnes je cena peněz ještě nižší a dovedu si představit, že město oslovila jiná banka s lepší nabídkou (převeďte si úvěr k nám a dáme vám lepší sazbu). Město pak asi vzalo tuto nabídku konkurence, šlo k bance, od které má půjčeno za 3,44% a zeptalo se, co s tím budeme dělat (pokud nic, přecházíme ke konkurenci). A milé bance nezbylo, než dorovnat nabídku konkurence.

Petr JermářBanky.cz