Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #1642, Dotaz na běžný bankovní účet

Ztracený vojenský účet ve Švýcarsku za 2. světové války - jak ho najít a získat přístup?

2.11.2014 Běžný účet

Dobrý den, jmenuji se Matěj Bednář a měl bych na vás dotaz. Můj pradědeček byl odveden Němci na začátku 2. světové války a poslán do Wehrmachtu. Kdysi dávno nám vyprávěl, že každý voják měl zřízen účet ve Švýcarsku (myslím), a že 1/3 žoldu dostával na ruku a 2/3 mu byly posílány na tento účet. Bohužel to je vše co si pamatoval. S otcem jsme po tom pátrali, ale marně, proto se obracím na vás. Budu vám vděčný za jakoukoliv informaci. Vlastně ani nevím jestli tyto účty nebyly po válce zrušeny. Chtěl bych se vás proto zeptat, jestli je možné se k tomuto účtu nějakým způsobem dostat (jestli ještě existuje), třeba pomocí úmrtního listu, popřípadě mě odkázat někam dál. Předem vám velmi děkuji za odpověď S pozdravem Matěj Bednář

Dobrý den,

toto vidím jako otázku spíše pro historiky, jestli měli vojáci wehrmachtu výplaty zasílané na švýcarský účet nebo nikoliv. Osobně mi to přijde jako nepravděpodobné, neboť v době Druhé světové války ještě běžní lidé účty nemívali a i kdyby je měli, určitě by neměl řádový pěšák konto švýcarské (ale bylo by to situované spíše doma v Německu/Česku).

Z praktického hlediska:

  • neexistuje nic jako centrální registr všech evropských účtů a banky v rámci zachování bankovního tajemství Vám ani nemohou potvrdit, jestli někdo u nich účet vedený měl či nikoliv (i když by to byla rodina) - tyto info banky sdělují pouze notářům při dědickém řízení
  • pokud banka zanikne, závazky za ni zpravidla převezme jiná banka, kde se mohou lidé přihlašovat o náhrady do nějakého určitého termínu (obvykle 1-5 let) - poté vše propadá bez náhrady
  • stejně tak s měnami: při zániku měny (marky) je nějaký čas za výměnu (zde to bývá více, 5-10 let) - poté opět nevyměněné peníze propadají
  • 99,9% bank, co existovaly za Druhé světové války, dnes již neexistuje

Sečteno, podtrženo, dle mého názoru je téměř nemožné informace o těchto penězích a účtu získat (pokud by to vůbec byla pravda), a i kdyby se něco z archivů vypátralo, šance na náhradu je bohužel prakticky nulová.