Banky.cz Bankovní poradna zdarma #165, Dotaz v bankovní poradně

Jak zjistit, zda je požadavek banky na další platbu při mezinárodním převodu legitní?

Dobrý den, prosím o radu. Nedávno jsem odeslal určitý balík do zahraničí a za to jsem měl obdržet od svého klienta danou částku, kterou mi měl převést na můj účet. Tento transfer probíhá z Anglie. Nejdříve vše probíhalo v pořádku, poté mi jeho banka zaslal, že musím zaplatit určitou částku přes Western Union, jelikož se jedná o mezinárodní Transfer z Anglie na můj účet a o tuto částku že mi navýší daný převod na můj účet. Peníze jsem tedy odeslal, vše proběhlo v pořádku banka i klient mě kontaktovaly. Jenže když už jsem chtěl aby mi tedy zaslali peníze na účet, opět na mě vyrukovali, že Mezinárodní agentura prodělala nějakou změnu politiky a měl bych opět zaplatit určitou částku přes Western Union na danou adresu (Bank International Transfer). A o tuto částku se opět navýší částka, kterou by zaslali na můj účet. Jedná se o banku Yorkshire Bank Plc® PROSÍM O RADU, JESTLI JE JEJICH POSTUP V RAMCI ZAKONA A CO ZNAMENAJI TYTO CASTKY, KTERE PO ME CHTEJI. Pokud by byl někdo tak hodný a napsal mi třeba na můj email, rád přepošlu i dané emaily od banky i jejich klienta k posouzení. Prosím o pomoc. Mockrát Děkuji. Balcárek

Zdravím,

bohužel jste se stal pravděpodobně obětí podvodu - tento příběh nemá žádnou logiku. V případě mezinárodních plateb odesílatel standardně volí, kdo hradí poplatky za převod (které můžou být nemalé) - odesílatel, příjemce nebo oba rovným dílem. V případě, kdy poplatky hradí příjemce částky, banka mu peníze strhne během transferu přímo z přeposílané částky. Není tedy rozhodně nutné nic platit předem a už vůbec ne přes Western Union.