Jak je zajištěna bankovní úschova při nákupu nemovitosti?

Sjednejte si hypotéku online
4.5.2015 Reality

Dobrý den. V případě bankovního účtu jsou vklady pojištěny do výše ekvivalentu 100.000 EUR. Chtěl bych se zeptat jak to je v případě, že chceme koupit nemovitost a k uložení peněz využijeme bankovní úschovu. Je tento vklad nějak pojištěn pro případ krachu banky nebo jinou podobnou událost? Díky za informaci. Michal

Dobrý den,

z právního hlediska jsou složené peníze do bankovní (či notářské nebo advokátní) úschovy Vaším majetkem až do momentu, kdy prodávající prokáže, že peníze náleží jemu (typicky výpisem z katastru, kde jako jediný majitel je zapsán kupující). Peníze jsou tedy do určitého momentu Vaším majetkem a následně majetkem prodávajícího a tedy jako takové jsou pojištěny stejně jako peníze na jiných bankovních účtech.

Obecně výhodou bankovní úschovy je, že nemůže dojít k neprofesnímu pochybení na straně schovatele/banky - nikdo peníze nezcizí. Advokát i notář jsou sice pojištěni, ale pouze na profesní pochybení (výplata peněz v chybný moment, na chybný účet, atd.). Pokud advokát peníze zpronevěří, pojištění se na něj nevztahuje. Více info v našem článku Prodej nemovitosti 2.