Banky.cz Bankovní poradna zdarma #197, Dotaz v bankovní poradně

Banka požaduje penále za pozdní splátky, i když platím včas. Má na to právo?

Dobrý den,loni na podzim jsme si vzali půjčku u GE Money,podepsali jsme smlouvu a na smlouvě byla uvedena částka,kterou měsíčně mám posílat na jejich účet.Letos v lednu nám bylo sděleno,že tam máme dluh za vedení účtu.Dluh jsme uhradili,přestože jsme argumentovali tím,že platíme tu danou částku,kterou mají uvedenou ve smlouvě.Bylo nám vysvětleno,že poplatek za vedení účtu je veden zvlášť a že se od ledna zvedl o 20,-.Tak jsem si změnila částku na trvalém příkazu,který každý měsíc automaticky odchází na jejich účet.Teď jde o to,že mi opět přišel dopis,že dlužím bance penále za to,že chodí splátka pozdě.Ve smlouvě je,že mají být peníze na účtu do 15. dne v měsíci a mě odchází peníze 10. dne v měsíci.Pokud se stane,že je tam víkend,přesto jsou tam 3 dny,kdy se peníze připíší na účet.Banka odmítá mé výpisy jako důkaz a požaduje zaplacení penále za prodlení placení.Myslím si,že banka na to nemá právo,můžete mi poradit?Děkuji

Zdravím,

doporučuji kontaktovat oddělení reklamací a stížností, jste evidentně v právu. Pakliže by problém nevyřešili k Vaší plné spokojenosti, bylo by vhodné podat podnět regulátorovi trhu (Česká národní banka), který se bude záležitostí dále zabývat.

Petr Jermář, Banky.cz