Jaký je nejvýhodnější dětský účet pro mého syna?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
18.6.2015 Spoření

Dobrý den, na začátku května se mi narodil syn, jeho babička mu dala k narození nějaké peníze. Chtěla bych mu proto založit nějaký dětský účet s tím, že peníze mu tam budeme více méně spořit. Na internetových stránkách www.banky.cz jsem porovnávala dětské účty, jako nejlepší mi jednoznačně vyšla ČSOB. Když jsem ale dnes navštívila jednu z poboček, bylo mi řečeno, že Dětské konto Slůně se dá založit pro dítě od 8 let věku, což na zmíněném portálu není uvedeno (nebo jsem to přehlédla). Kvůli těmto drobným nepřesnostem chci poprosit o radu, jaký účet a u které banky by byl nejvýhodnější (KB, Modrou pyramidu a Českou spořitelnu jsem předem kvůli špatným zkušenostem vyřadila). Za odpověď děkuji.

Dobrý den,

doporučuji nezakládat jakékoliv dětské konto, vkladní knížku či stavební spoření na jméno dítěte. Založte si raději spořící účet na své jméno a peníze uložte sem. Např. Sberbank (1,63% do 300 000 Kč), Expobank (1,1% do 13,5 mil. Kč), Air-Bank (1,1% do 250 000 Kč), Equa Bank (1% do 2 mil. Kč + možný bonus 0,5% do 200 000 Kč při používání běžného účtu).

Dětská konta přinášejí více komplikací než užitku - spousta omezení a ne-flexibilita. Navíc úroky jsou přinejlepším srovnatelné s lepšími spořícími účty pro dospělé. Podmínky na trhu se mění, za dva roky budou banky nabízet zcela jiné úroky než dnes, a třeba se potom vyplatí peníze převést z jedné banky do druhé. To ale s dětským kontem nejde, neboť peníze na dětských účtech jsou majetkem dítěte, se kterým bude moci dítě samo disponovat až v pozdějším věku. Je spousta rodičů, kteří založili svým dětem stavební spořením, stavební spořitelny po letech změnily podmínky k horšímu a rodiče peníze nemohou přesunout jinam či vybrat (protože jsou majetkem dětí, kteří na ně dosáhnou až v 18. letech). Proto doporučuji se dětským produktům vyhnout obloukem.