Banky.cz Bankovní poradna zdarma #210, Dotaz v bankovní poradně

Jak si založit EU účet v Praze a vybírat peníze bez vysokých poplatků v Holandsku?

Dobrý den, ráda bych si založila EU účet v Praze, třeba u Fio Bank nebo tam, kde měsíční poplatky za spravování účtu jsou nulové nebo nízké. Často jezdím za přítelem do Holandska v okolí Eidhovenu a ráda bych tam vybírala z bankomatu bez vyšších poplatků. Nebo je možné si založit účet přímo v Holandsku, když tam zatím nemám trvalou adresu.? Děkuji Lucie Loučková

Dobrý den,

jdete správným směrem, Fio bankou určitě nic nepokazíte, jedna z nejlepších možných voleb. Obecně bude záležet na operacích, které budete provádět ponejvíce. Fio banka má nejlevnější přeshraniční převody peněz v rámci EU z účtu na účet, ale Vy možná budete vybírat více peněz z bankomatu, které má např. v zahraničí zcela zdarma mBank (od tuším že 2k Kč výše). Ale něco za něco, za bezplatné výběry zde platíte horším směnným kurzem pro CZK/EUR. Ostatní banky zase nabízejí lepší kurzy, ale vyšší poplatky za výběr (typicky fix 80-100Kč + % z výběru), což také není výhra.

Účet lze v cizí zemi otevřít i bez trvalého pobytu přímo v dotyčné zemi, tedy v případě vyšší frekvence pobytů v NL by možná bylo nejvýhodnější otevřít nějaký bezplatný účet s levnými výběry přímo na místě a z Fio banky tam pouze převádět peníze.

Petr JermářBanky.cz