Vyvázání spoluručitele, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
20.12.2015 Hypoteční poradna

Dobrý den, mam dotaz ohledně úvěru, v roce 2009 jsem začala stavět dům ,měla jsem vlastní prostředky a uvěr od lišky jsem si vzala 1 100 000 již už je 2 roky zkolaudován. Uvěr je psaný pouze na mě a řádně je splácím, v té době jsem potřebovala přistupitele k půjčce, byl to přítel, nyní si je situace taková, že ho musím vyvázat z úvěru, nevím, zda mi bude stacit můj příjem mám v průměru 14 000 a 5200 invalidní důchod u banky mám ještě úvěr, u banky mám ještě úvěr 180 000 kč, jde mi o to zda ho mohu vyvázat a již ručit celým domem, jako záruka, dům je pojisten a odhad byl přes 3 miliony, nebo musím zaplatit u banky 180 000, a pak ho vyvázat, raději bych ručila celým domem. Podotýkám, že na katastru jsem jediný vlastník domu, přítel má sice u mě hlášen trvalý pobyt, ale na nic mi nepřispívá. Pokud si bude chtít pořídit vlastní bydlení ručitelství na mém dome mu bude dělat problém. Děkuji Vám moc za odpověd, prosím zda mi můžete odpovědět na můj e mail. Hezký den. Udržalová

Dobrý den,

zástava není rozhodující - buď jste schopná sama splácet nebo ne. Cílem banky totiž není Vás o dům připravit, ale nechat Vás úvěr řádně doplatit. Vámi popsaný příjem se mi nejeví jako dostatečný pro Vaše závazky, a tudíž si myslím, že banka vyvázání Vašeho přítele nepovolí (což nebude tížit ani tak Vás, jako jeho, protože se mu sníží bonita pro jeho další potenciální úvěr). Navíc obecně banky vyvázání spoludlužníka povolují velmi zřídka (proč by to také dělaly dobrovolně, dva ručitelé jsou více než jeden).

Podobný problém řeší řada se rozvádějících manželů, kteří si nejprve spolu vezmou hypotéku, pak se rozvedou, byt/RD připadne jednomu (druhý je vyplacen), ale za úvěr stále ručí oba dva rovným dílem (přestože jeden z nich už nemovitost nevlastní). Úvěr si totiž brali od banky za určitých podmínek oba dva a vyvázáním jednoho ručitele by se zvýšilo riziko nesplacení.