Nejefektivnější způsob, jak poslat 400 EUR na běžný účet na Slovensku a minimalizovat náklady

5.1.2016 Platba

Dobrý den, potřeboval bych z ČR poslat na běžný účet na Slovensku přesný obnos peněz, tak aby příjemce v SR získal na svůj účet (u mBank SR) celkovou sumu 400 EUR. Jak to udělat co nejefektivněji, kolik mně to bude stát? Nechci aby příjemce platil a zároveň já mám v ČR k dispozici běžný účet u ČSOB, Equa Bank a mBank. Děkuji

Dobrý den,

obecně pro platební styk ČR-SR je nejlepší Fio Banka, kde je to bezplatné, rychlé a vedení účtu nic nestojí (tato banka má zastoupení v obou zemích). mBank má SEPA platby nejen na Slovensko zdarma, ale má zdaleka nejhorší kurz (co ušetříte na poplatku, to připlatíte za konverzi koruny/eura). ČSOB je obecně drahá, tu nemá smysl dále uvažovat. Equa Bank je nejlepší možnou volbou pro běžný účet používaný v tuzemsku, ale mezinárodní platby nejlevnější nejsou - v tomto případě 99 Kč.

Poplatky na straně příjemce nemáte šanci ovlivnit - to je jeho volba, jakou používá banku (u SEPA plateb - do 50 000 EUR v rámci EU - si příjemce i odesílatel hradí poplatky sám, není možná dispozice OUR). Jinak u jiných mezinárodních plateb (ne v EUR či mimo EU) je samozřejmě možné nést i náklady protistrany, ale nedoporučuji to.