Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #2424, Daň z prodeje nemovitosti

Prodej bytu s navýšenou daní - je to správné?

Sjednejte si hypotéku online
15.1.2016 Reality

Dobrý den, v září 2015 si u nás v domě koupil byt pán pro svoji sestru. Kupní cena byla 1.500000 ,-+ movité věci 550.000,- celkem 2.050.000,-. Daň byla 60.000,- (4%) Vše placeno hotově. Nyní sestra byt prodává a o koupi má zájem moje dcera. Celková cena je stejná 2.050.000,- půl ceny placeno hotově a půl ceny přes hypotéku. Nyní nám advokát řekl, že daň musí být 18% vzhledem k tomu, že se byt prodává takhle rychle. Že se odnového roku nesmí 3 roky prodat, a pokud se bude prodávat, že daň je takto navýšená. Nemohu nikde najít žádný zákon či vyhlášku, která by toto upravovala. V případě, že to platí by byla cena bytů daleko vyšší. Můžete mi prosím poradit. Děkuji Gita.Han.

Dobrý den,

při každém převodu nemovitosti se platí daň z převodu nemovitosti (4%). Zatím ji stále platí prodávající (a kupující je ručitelem) není-li dohodnuto v kupní smlouvě jinak, ale v Poslanecké sněmovně jde do finálního kola zákon, který toto změní na "daň z nabytí nemovitosti", kterou bude platit kupující (bude platit pravděpodobně od března/dubna 2016). Tedy na to pozor, kupní cena by mělo být o 4% nově nižší (protože pak budete muset platit daň Vy coby kupující). Tato 4% se platí pouze z hodnoty nemovitosti (tedy ve Vašem případě 1,5 mil. K), nikoliv z prodeje movitých věcí (0,55 mil. Kč).

Další záležitostí je srážková daň z příjmu (15%), kterou platí prodávající v případě, že byt nevlastnil min. 5 let nebo v něm neměl min. 2 roky trvalé bydliště nebo do 1 roku od prodeje bytu si za utržené peníze nekoupí novou nemovitost. Těchto 15% se počítá pouze z rozdílu "prodejní cena - původní kupní cena" (daní se jen čistý zisk nabytý z držení nemovitosti) - tedy pokud si částky budou rovny, neplatí se daň žádná. Tato daň z příjmu se nevztahuje u fyzických osob na věci movité.

Vás tedy coby kupujícího trápí pouze 4% daň z převodu nemovitosti. Zbytek je věcí prodávajícího (který třeba plánuje peníze použít na koupi jiné nemovitosti a pak nic platit nebude tak jako tak...ale to je čistě jeho věc).