Jak převést hypotéku na jinou osobu a jaké jsou náklady?

Sjednejte si hypotéku online
15.1.2016 Reality

Dobrý den, mám hypotéku od KB banky (datum splatnosti 25. 9. 2020). Zůstatek úvěru 900 000,-Kč. Podepsala jsem novou fixaci na 3 roky. Z rodinných důvodů chci vyměnit svůj byt za menší (3+1 za 2+1). Zajímá mne jestli můžu převést uver na jinou osobu? Nebo lépe vzít peníze u majitele menšího bytu (jestli určitě on peníze má) a zaplatit KB v hotovosti? Jak velká bude pokuta? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

toto vše je vysoce individuální a lze to s bankou za určitých podmínek dohodnout (v sazebníku najdete např. u položky doplacení úvěru mimo fixaci místo konkrétní výše poplatku "individuálně"). Převést hypotéku na někoho jiného je také možné, pokud k tomu banka svolí (není na to nárok a bude to něco stát).

Nejlepším (a nejlevnějším) řešením je vždy doplacení úvěru (hotově či refinancováním) v momentu výročí fixace, kdy je to u všech bank zcela bez poplatku. Za doplacení úvěru mimo výročí fixace si banky obvykle řeknou 1% z dlužné částky (tedy ve Vašem případě 9 0000 Kč) nebo dostanete jinak méně výhodné podmínky.

U výměny nemovitosti ale bude mnohem dražší daň z převodu nemovitosti (4% z hodnoty celého bytu) - stát bohužel i přes všechny oficiální prohlášení o podpoře vlastního bydlení např. touto daní koná přesně opak.