Podílové fondy na 20 let, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
23.3.2016 Akcie a investice

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na Váš názor ohledně produktu Conseq horizont invest s dlouhodobou investicí cca na 20 let. píší, že je předpokládané zhodnocení 6%, ale poplatek je např. u mesíční splátky 1000,- na 20 let -6920,- to mě příjde hodně. Jaký máte názor na toto Vy, a po případě jaký produkt, byste mi doporučil pro investování cca na 20 let a více, s měsíční částkou 1tis.Kč ? děkuji!

Dobrý den,

není to jen problém Conseq, ale obecně všech podílových fondů - vysoké poplatky,  které výnosy téměř vynulují. Ukládat 12 tisíc ročně znamená celkově vložit za 20 let 240 000 Kč. Kdyby se jednalo o miliony korun, tak asi má smysl hlubší úvaha a detailní propočet různých variant a úrokových rozdílů. Ale jestli se Vám bude průměrně uložených 120 000 Kč úročit 1% (spořící účet) nebo 2% (obvyklý výsledek fondů po odečtení poplatků), to už je vcelku jednu. Resp. ta 2% nejsou garantována, na peníze nemůžete 20 let sáhnout, co když fond zkrachuje, co bude za 20 let nikdo neví...1% je jisté a peníze máte kdykoliv k dispozici.

Doporučuji raději spořící účet od Equa bank či Air Bank s úrokem 0,9-1,25%. Či pokud nemáte penzijní připojištění a je Vám kolem 40 let (tedy za 20 let se budete blížit důchodu), zkuste penzijní připojištění (které má také úrok průměrně 2%, ale navíc Vám stát dá na každou vloženou tisícovku dotaci 230 Kč).