Má nevlastní syn dluhy?, Exekuce a insolvence

Dobrý den, právě jsem se rozvěděla od mého nevlastního syna, že mu Česká spořitelna asi před rokem dala půjčku 100 000 Kč, aniž by zkoumala zda je solventní. Byl v té době již evidentně nezaměstnaný. Je to vůbec možné? Nebo mně lže. Pochopitelně že má velké problémy nyní se splácením. Sankce prý už dělají několik tisíc. Nějak se mi to nezdá. Děkuji.Helena

Dobrý den,

banky se samozřejmě každého zájemce o půjčku snaží důkladně prověřit, mimo jiné požadovaným potvrzením o výši příjmu. Tedy jedinou šancí, jak mohl Váš nezaměstnaný syn získat půjčku, bylo předložení falešných dokladů o příjmu (což by v případě odhalení banka hodnotila nejen jako hrubé porušení smluvních podmínek vedoucí k okamžitému zesplatnění úvěru, ale i jako podvod, za což je možné i si jít "sednout natvrdo".

Nebo je tu samozřejmě ona druhá možnost, že Vám Váš nevlastní syn neříká pravdu a žádný úvěr nemá. Tak jako tak doporučuji dát o tohoto ruce pryč a žádné peníze mu rozhodně nepůjčovat. Dejte si případně pozor i na exekuce - bydlí-li Váš syn s Vámi v jedné domácnosti, doporučuji mu ihned zrušit trvalé bydliště. Má-li dluhy po splatnosti, mohl by Vám na dveře zazvonit exekutor, který by v prvním kroku zabavil jeho i Vaše věci a Vy byste se musela následně svých věcí domáhat podáním vylučovací žaloby.