Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #2754, Přípojky na inženýrské sítě

Přípojky na inženýrské sítě, Reality

Sjednejte si hypotéku online
4.5.2016 Reality

Dobrý den, s přítelem žádáme o hypotéku, rozestavěná stavba, s přípojkami, po dostavbě se připojíme na infrastrukturu, která není obecní, připojení je ošetřeno ve stavebním povolení, jsou uzavřeny smlouvy s dodavateli a provozovateli sítí, dále je to i ošetřeno dle zákona o vodohospodářství a kanalizacích. Banka požaduje jako podmínku uvolnění peněz věcné břemeno v prospěch našeho pozemku, tvrdí, že standartní smlouvy s provozovatelem nestačí, co kdyby nás majitel nepřipojil, ale toto je již řešeno zákonem. Člověk, který naší žádost vyřizuje, si toto nenechá vysvětlit ( pochybení z jeho strany je více) Máme nějakou možnost řešení, třeba nadřízeného apod.? Nechce se nám podstupovat celý ten zdlouhavý proces znovu, u jiné banky. Děkuji.

Dobrý den,

ohledně přípojek na inženýrské sítě, elektřina a plyn jsou ve vlastnictví distribučních společností (ČEZ, RWE, atd.), které s připojením obvykle nedělají vůbec žádný problém (není-li kapacitní omezení v daném místě). Naproti tomu voda a kanalizace bývají obvykle ve vlastnictví obce, kde o každé přípojce rozhoduje obecní rada - a zde může být komplikací nespočetně (od drobnějších poplatků v řádu desetitisíců coby příspěvek na infrastrukturu obci, přes méně či více otevřené žádosti o úplatek až po zlomyslné "prostě Vás nepřipojíme a máte smůlu"). Zatímco elektřina a plyn jsou plně transparentní (podáte žádost a PDS Vám obratem sdělí závazné podmínky připojení), voda a kanalizace mohou být velkou loterií (obec má mnoho odborů, jednou se nechce schvalovat stavebnímu úřadu, podruhé odboru majetku a investic, potřetí to neprojde obecní radou, počtvrté rada obce padne v důsledku neshody politické koalice, atd.).

Věcné břemeno na přípojky se vkládá po realizaci přípojek a naopak ve prospěch provozovatele distribuční soustavy (PDS). Tady po Vás banka chce ne úplně logickou věc. Jinak obecně smlouvy o připojení nestačí - je třeba mít platný územní souhlas (bez něho má pozemek menší hodnotu, a proto se banka zdráhá hypotéku poskytnout). Ve vlastním zájmu doporučuji realizovat přípojky co nejdříve.