Co se stane s domem, když vyhlásím insolvenci a ručí na něj moje matka?

Dobrý den, před pár lety jsem ručil rodině a ta danou hypotéku přestala platit a vyhlásili na sebe insolvenci. Moje matka má dům, kterým ručí na moji hypotéku na daný dům a já budu muset vyhlásit insolvenci také, tedy pokud mi ji schválí. Jde mi o to, zda a pokud mi insolvenci schválí, zda moje matka nemůže přijít o náš dům jelikož do insolvence padne i moje hypotéka. Děkuji za odpověď .

Dobrý den,

pokud hypotéku řádně nesplácíte, porušujete tím smluvní podmínky poskytnutí úvěru a banka Vám celý úvěr zesplatní (bude chtít doplatit zbytek úvěru naráz). Pokud úvěr naráz nedoplatíte, banka zpeněží zástavu - v tomto případě dům Vaší matky. Je vcelku jedno, jestli se v insolvenci nacházíte, máte-li exekuce nebo bude-li Vám povolen osobní bankrot. Banka je zajištěný věřitel, neboť má dluh krytý zástavním právem k Vaší nemovitosti - ať už Vám osobní bankrot (zpeněžením majetku či splátkovým kalendářem) schválen bude či nikoliv, banka svůj dluh uspokojí z prodeje nemovitosti, kterou jste ručil.

Vaše rodina bohužel s ručitelskými závazky rozehrála doslova smrtící kolotoč, výsledkem čehož je, že o domy přijdete bohužel všichni. Kdyby si každý ručil jen za své dluhy, tak insolvence jedné rodiny nepostihne další dvě okolo.

Za dluhy nikdy nikomu neručit - ani své rodině!