Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #2797, Podíl bytu na společném prostoru

Podíl bytu na společném prostoru, Reality

Sjednejte si hypotéku online
22.5.2016 Reality

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informaci jako předseda SVJ Na louži 864/ 14. V našem domě bylo vystaveno několik nových bytových jednotek a tím i ke změně prohlášení vlastníka. Toto prohlášení vlastníka jsme všichni předkládali při koupi všech bytů v našem domě i když výstavba ještě nezačala, ale nové byty již byly do prohlášení počítány. Prodej jednotek probíhal v roce 2013- 2014. Nových jednotek pak 2015- 2016. Nyní jeden z vlastníků tento zápis rozporuje a vyžaduje přepracování prohlášení vlastníka. Nevím zda by při tomto novém prohlášení nedošlo k dílčím změnám a tím i k ovlivnění podílů všech vlastníků jednotek. Můžete mi prosím zdělit, jak toto prohlášení zasáhne Vaše klienty, pokud u Vás mají hypotéční úvěr a jak postupovat pokud k přepracování prohlášení vlastníka dojde. Ptám se pouze v souvislosti s nutností odhlasovat zpracování nového prohlášení vlastníka všemi majiteli jednotek a tak bych rád měl kompletní informace. Sám mám u Vás účet a proto doufám, že mi poradíte. Předem děkuji Luboš Leopold SVJ Na louži 867/ 14

Dobrý den,

jestli jsem to pochopil správně, tak v roce 2013-2014 se postavil bytový dům, bytové jednotky byly zapsány do katastru a všichni vlastníci podepsali dohodu a rozdělení společných prostor. Následně v roce 2015-2016 se přistavilo několik dalších bytů (třeba půdní vestavba), čímž se změnil formálně podíl starých bytových jednotek na společných prostorech ve prospěch nových bytů. A majitel starého bytu nechce podepsat toto nové rozdělení, ano?

Na hypotéční úvěr ani na nic jiného to vliv nemá, je to pouze formalita (pakliže společné prostory nejsou extrémně velké či nejsou předmětem výrazné ziskové činnosti - př.: pokud by v přízemí domu byly tři obchody, jejíchž pronájem by generoval desítky tisíc korun měsíčně, pak by hodnota bytů s nových menším podílem na společných prostorách byla malinko nižší).