Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #2899, Jak se vybavit financemi do USA

Jak se vybavit financemi do USA, Běžný účet

14.7.2016 Běžný účet

Dobrý den, prosim o radu. Syn odjiždí na rok studovat střední školu do USA, potřebuji poradit jak technicky vyřešit finance na jeho kapesné atd. Založení účtu v USA nebo stačí karta (y) od české banky? Která by byla nejvhodnější? Jaký typ karty? Jak probíhá převod z CZ, kolik to stojí atd. Předem děkuji.

Dobrý den

určitě bych volil kombinaci místního účtu a karty k českému účtu. V USA při délce pobytu 1 rok bude třeba stejně vyřídit vše místní (telefon, účet, kartu, atd.), ale mít jako zálohu českou kartu není vůbec špatné řešení. Převody peněz do zahraničí mimo EU má výhodné Air-Bank, která si účtuje pouze 100 Kč za platbu -  tedy po otevření místního účtu v USA sem převeďte jednorázově peníze nejlépe z Air-Bank účtu.

Ohledně české platební karty v zahraničí, dříve se to dost lišilo spolehlivostí (některé banky a jejich karty akceptovány v USA nebyly - za etalon spolehlivosti byly brány karty Komerční banky), ale dnes je možné používat téměř libovolnou kartu libovolné banky, tedy bych volil čistě dle směnných kurzů a poplatku za výběr ze zahraničního bankomatu. Dobře vychází Equa bank (9Kč/výběr z bankomatu + velmi dobré kurzy).

Zatímco v Evropě se používají převážně debetní karty (vydané k účtu), v USA převládají více kreditní karty. Některé úkony (např. půjčení auta z půjčovny) bez kreditní karty provést nelze (půjčovna odmítne udělat blokaci zálohy na debetní kartu). Proto bych doporučil mít s sebou i kreditní kartu (a tu používat výhradně na platby u obchodníků, kteří odmítnou akceptovat debetní kartu - rozhodně nepoužívat na výběry z bankomatů).