Jak postupovat při dědictví akcií a dividend? Jak získat informace o akciích z Centrálního depozitáře cenných papírů? Jak uzavřít dědické řízení bez konkrétních informací o akciích? Jak získat akcie automobilky Volkswagen prostřednictvím Fio banky? Byly vypláceny dividendy za rok 2014 a 2015?

Investice se zhodnocením až 12%
26.9.2016 Akcie a investice

Dobrý den, obracím se na Vás hned s několika dotazy. Je to přesně rok, co náhle zemřel můj tatínek. Jeho velkou zálibou bylo obchodování s akciemi. Měl koupeny akcie několika různých společností, ale bohužel nevíme přesně kterých a kolik. S určitostí víme, že se jednalo o Philip Morris ČR a.s., KB a.s. a Volkswagen, dalších společností jsme se zatím nedopátrali, a že měl k tomuto obchodování založen účet u Fio banky v Uherském Hradišti. Je však potřeba již uzavřít dědické vyrovnání (majetek se bude rozdělovat mezi mou maminku, sestru a mě). Když jsme měly první setkání s naší notářkou, velmi nemile nás překvapilo, že neměla ani potuchy o tom, jak postupovat v tomto případě, když někdo dědí akcie a potažmo i dividendy, a chtěla dědictví již uzavírat, aniž by měla podklady z Centrálního depozitáře cenných papírů - tuto informaci, že něco takového existuje, jsme jí "vypátraly" my. Jaký by měl tedy být, prosím, postup v tomto našem případě? Dál pátrat po tom, kde tatínek mohl mít ještě další akcie a přinést to naší notářce "až na stůl", pokud ona není schopna si tyto informace obstarat? Zatím jsme se ale setkaly s tím, že nám nikdo nechce žádné informace poskytnout, pouze až na základě notářského usnesení o dědickém řízení. Nebo můžeme uzavřít dědické řízení s tím, že tam bude obecně uvedeno, že např. maminka (tedy manželka zemřelého) dědí veškeré akcie + dividendy, aniž by tam bylo konkrétně uvedeno jakých společností a kolik? Další dotazy se týkají automobilky Volkswagen. Dostaneme se k těmto akciím prostřednictvím Fio banky nebo budeme muset někoho složitě oslovovat na německém trhu? A byly vypláceny nějaké dividendy této společnosti za rok 2014 a 2015? Předem moc děkuji za zodpovězení mých dotazů. K.O.

Dobrý den,

toto je poměrně zásadní pochybení na straně notáře (neodbornost či "lajdáctví"), u kterého bych zvážil podání podnětu Notářské komoře. Notář dostává za poskytnutou službu (vyřízení dědictví) peněžitou odměnu, a měl by tedy k vyřešení dědictví přistupovat s náležitou péčí. Přitom vlastnictví akcií lze zjistit dokonce jednodušeji než běžný účet v bance - stačí jeden dotaz na CDCP (u účtů je třeba oslovit přes 30 bank).

Vaši pro-aktivitu obdivuji a chválím, ale bohužel nyní musí konat notář, neboť Vám banky, CDCP ani jiné instituce nemohou poskytovat žádné informace až do momentu rozhodnutí o dědictví. Tedy:

  • notář musí oslovit CDCP, který mu podá kompletní přehled o vlastnictví akcií Vašeho tatínka (pokud zde nebudou evidovány akcie VW na základě dohody o spolupráci mezi CDCP a Xetra/německým střediskem cenných papírů, bude třeba oslovit i Německo)
  • toto notář zahrne do soupisu majetku a dělení
  • po vynesení rozhodnutí o vypořádání dědictví notářem navštivte banku, u které si budete chtít nechat spravovat akcie (banky zprostředkovávají kontakt s CDCP) - doporučuji Fio banku (nejnižší poplatky, přivětivý servis). U banky si nechte založit na své jméno (a jména ostatních dědiců) své účty u CDCP (stojí to zhruba 100 Kč/účet a trvá to týden) a na základě předloženého notářského dokumentu o vypořádání dědictví požádejte o převod akcií na účty nových majitelů

Notář nemůže vynést rozhodnutí ve stylu "co si dědicové dále dopátrají se rozdělí v tomto poměru". Určitě si pohlídejte výplatu dividend, zejména za PHILIP MORRIS (průměrně cca 1 000 Kč/rok/akcie).