Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #3154, Vkladní knížka - dědické řízení

Vkladní knížka - dědické řízení, Banka

7.11.2016 Banka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může vkladatel uvedený jako druhý v pořadí na vkladní knížce (Poštovní spořitelna) na jméno, provádět vklady a následné výběry z této vkladní knížky i po úmrtí prvního uvedeného vkladatele ? Nebo provedené vklady, eventuelně výběry budou předmětem dědického řízení ? Předem děkuji za odpověď. Oceňuji vaší záslužnou činnost v oblasti rozšiřování finanční gramotnosti a přeji vám hodně trpělivosti, ale také mnoho zajímavých dotazů. S pozdravem Iris.

Dobrý den,

Vkladní knížka Poštovní spořitelny může podle všeobecných podmínek mít jednoho nebo dva vkladatele.

Má-li dva vkladatele, mají tito stejná práva a povinnosti ve vztahu ke vkladu a banka vždy jednání každého samostatného vkladatele považuje za závazné. Vyškrtnutí jednoho z vkladatelů může nastat:

  • Soudním rozhodnutím

  • Na žádost vkladatele, který chce být vyškrtnut

  • Na žádost zůstávajícího vkladatele doloženou souhlasem druhého vkladatele s vyškrtnutím

Prakticky vzato, Váš případ je ten dle bodu č.1., kdy se banka o úmrtí druhého vkladatele dozví až od soudu, resp. notáře který připravuje dědické řízení – tj. se zpožděním v řádu měsíců. Do této doby může zůstávající vkladatel se zůstatkem disponovat. Jak uvedeno v podmínkách, na pořadí vkladatelů nezáleží. Je ale pravděpodobné, že notář při oslovení bank zjistí výši zůstatku k datu úmrtí druhého vkladatele a tuto částku učiní předmětem dědického řízení. Bude tedy úředně rozdělena mezi dědice a z její hodnoty budou vyměřeny poplatky, případně daň. V tomto smyslu budou výběry mezi datem úmrtí a datem vydání usnesení soudu v dědickém řízení předmětem závazku vyrovnat se s dědici dle usnesení o výši dědických podílů. V případě neshod dědiců je takové usnesení exekučně vykonatelné. Jelikož z dotazu není znát přesný typ vkladní knížky, doporučujeme tento výklad ověřit na některé z větších přepážek Poštovní spořitelny. Buďte prosím trpělivá, lze očekávat, že v tomto atypickém případě pravděpodobně budou dotazovat právní oddělení centrály a závazné stanovisko nebude na počkání.