Zkratka LC, Banka

10.11.2016 Banka

Co znamená bankovní zkratka LC v obchodě? Je to záruka, že v bance má kupec peníze na zaplacení zboží? Jaký má význam a kolik se za ní platí? V žádném slovníku jsem to nenašel. Děkuji předem za vaší laskavou odpověď.

Dobrý den, záleží v jaké souvislosti jste se s tím setkal?

Možné výklady jsou:

"LC" = "local currency", tedy uvedení ceny v místní měně.

"L/C", nebo "LoC" =  "Letter of Credit", tj. česky akreditiv. Znamená, že kupující platí akreditivem.

Akreditiv: bankou garantovaný způsob úhrady za zboží až v okamžiku, když dojde k jeho předání a kontrole kvality, resp. k potvrzení přejímacích dokumentů a doručení bance. Poskytuje jistotu i prodávajícímu, když banka předem od kupujícího zajistí peníze, nebo garantuje že kupujícímu poskytne úvěr na úhradu zboží. Nejčastěji se používá v zahraničním obchodě, ale banky umí i jeho tuzemskou variantu, nebo znaky akreditivu splňují dnes i některé garanční systémy e-shopů.