Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3210, Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti: Kdo je v právu, když se změní legislativa po podepsání smlouvy?

Sjednejte si hypotéku online
2.12.2016 Reality

Dobrý den, v článku Daň z nabytí nemovitosti platí kupující píšete, že "Není-li smluvně dohodnuto jinak, pak daň z nabytí nemovitosti při podání návrhu na vklad na katastr do 31/10/2016 platí prodávající (a tak jako tak je kupující ručitelem). Od 1/11/2016 platí daň kupující a institut ručitele je zrušen.". Bohužel jsme zrovna ten případ, kdy kupní smlouva na pozemek a o advokátní úschově je podepsána v říjnu, vklad na katastr podán v listopadu. Ve smlouvě o advokátní úschově je ale zcela jasně uvedeno, jakou část kupní ceny advokátka poukáže na účet prodávajícího, po provedení zápisu do katastru, a jakou část poukáže přímo na účet FÚ jako daň z převodu nemovitosti. Prodávající teď nekompromisně argumentuje listopadovou změnou legislativy a požaduje abychom daň zaplatili my, jako další částku nad kupní cenu (součet obou částkem výše zmíněných). Můžete mi prosím poradit, kdo je v právu? Platí to, co je písemně dohodnuté, nebo se nám pozemek zdraží navzdory tomu, co je smluvně ujednáno? Děkuji. Martin

Dobrý den,

platí vždy to, co je psáno v zákonu - tedy v tomto případě musíte daň zaplatit Vy coby kupující. Zákon zde bohužel od 1/11/2016 neumožňuje přenést toto břemeno na prodávajícího (takové ujednání ve smlouvě po 1/11/2016 ztrácí platnost).

Tato změna povinnosti u platby daně byla známa několik měsíců předem, všichni notáři a advokáti s tím počítali a do smluv podepisovaných kolem října-listopadu automaticky zanášeli taková ustanovení, aby k problému s placením daně nedocházelo (povinnost byla přenesena na kupujícího a kupní cena o placenou daň ponížena). Nechce se mi věřit, že by o tomto Váš advokát nevěděl - buď se jedná o úmysl nebo o extra velké lajdáctví.

Předpokládám, že kupní cena již byla složena do úschovy (když už proběhlo podání na katastr), takže možnost odstoupit od smlouvy není - pokud by ta možnost (bez sankce) byla, určitě bych ji doporučil využít.

Můžete zkusit apelovat na slušnost a selský rozum prodávajícího - nebo se svých práv zkusit domoci žalobou (na kolik je zde šance na úspěch Vám bohužel nejsem schopen potvrdit - je to "neznalost zákona neomlouvá" versus "pokus o podvod").