Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #3289, Dluhopisy menších českých firem

Dluhopisy menších českých firem, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, hledám seriozní informace o možnostech bezpečného investování. Na účtu v bance peníze „ubývají“. A nechci půjčovat svoje peníze přes různé zprostředkovatele, nebo fondy, protože jejich poplatky a provize zdražují půjčku pro věřitele, resp. ukrajují z mého výnosu. Nesmyslné nabídky zhodnocení peněz v desítkách či stovkách procent za rok mne samozřejmě nezajímají. Jedna známá v bance mi poradila investovat do dluhopisů menších tuzemských, nejlépe rodinných firem s delší podnikovou historií v OR. Pokud podnikají v perspektivních oborech, mají vyšší zapsaný základní kapitále v OR, než jen 200 tisíc a poskytují rozumný a reálný úrok kolem 5-6 %, tak jsou prý bezpečné. Některé prý dávají pohyblivou sazbu a garantují růst úroků z dluhopisů v případě vzestupu bankovních sazeb na trhu. O tyhle dluhopisy je prý značný zájem. Můžete mi na to sdělit Váš názor?

Dobrý den,

vždy platí, že s růstem očekávaného výnosu roste i riziko.

  • Za zcela bezrizikové uložení peněz lze považovat bankovní vklad (na spořícím účtu lze získat až 1,1%, na termínovaném vkladu až 2,1%), neboť ten je vždy pojištěn proti krachu banky (až do výše ekvivalentu 100 000 EUR, tedy cca 2,7 mil. Kč).
  • Málo rizikový je vklad u družstevní záložny (aktuální úrok až 3,5%), kde je 10% spoluúčast při krachu družstva.
  • Vše ostatní (fondy, akcie, dluhopisy) je středně a více rizikové.

U dluhopisů lze riziko měřit ratingem emitenta (firmy, která dluhopis vydala a tedy se při koupi jejího dluhopisu stává Vaším dlužníkem) na stupnici A-C (A nejbezpečnější, C nejrizikovější - každá třída má spousty pod-tříd, např. AAA, Aa3, A+, atd.), přičemž za investiční (přiměřeně rizikové) se považují jen stupně A a první pod-stupeň třídy B. Cokoliv pod BBB (Baa1/BBB+) je v považováno za "spekulační" (vysoké riziko). Pro ilustraci na státních dluhopisech, za "investiční" je považována většina Evropských zemí, za spekulační Rusko či Řecko.

Obávám se, že podniky v kategorii "menší, tuzemské, rodinné" nebudou mít ani udělený rating, tedy pro běžného drobného investora jako uložení peněz nepoužitelné. Tvrzení "o tyhle dluhopisy je prý značný zájem a jsou bezpečné" lze s jistotou označit za nepravdu.

Když investovat do podnikových dluhopisů, tak pouze velké firmy s nejvyšším ratingem. Nechci být nespravedlivý k malým firmám, ale toto není investice vhodná pro běžného drobného střadatele.