Dotaz č. 3384: Co se stane, když jedno dítě zemře? Jak ovlivní dědictví vnoučata? A jak můžeme zabezpečit, aby jedno vnouče nedostalo nic? Jak to ošetřit ve závěti nebo darováním? A jaká je darovací daň?

Pokračování dotazu č. 3384: Dobrý den, v odpovědi na můj dotaz pod č.3384 jste mi odpověděli, že dědí manžel polovinou a druhou polovinu na stejné díly děti. 1/ Pokud by se, nedej Bože s některým dítětem stalo to nejhorší, tak by dědila vnoučata? 2/ Chceme, aby jedno vnouče z našeho majetku nic nedostalo. Chování k nám i jeho otci, našemu synu je špatné. Můžeme to ošetřit v naší závěti, nebo by to mohl v závěti uvést až syn a to ještě za našeho životu, nebo až po naší smrti? Uvažujeme také o tom, že bychom dům darovali dceři, které důvěřujeme, takže by nepřišel do dědictví a sepsali u notáře, jak se má vypořádat se svými 2 bratry. Jaká je darovací daň?

Dobrý den,

1) ano, pokud by se dětem něco přihodilo, dědí místo nich vnuci (druhá polovina majetku by nepřipadla automaticky manželovi)

2) věc je třeba řešit už ve Vaší závěti, aby se pokryl problém z bodu 1. Jakmile majetek připadne dětem, mohou ho opět dědit jejich děti (Vaši vnuci) nezávisle na Vaší závěti (protože ta vydědí vnuka z Vašeho dědictví, ne z dědictví jeho rodičů/Vašich dětí). To by Vaše děti (rodiče onoho vnuka) museli také sepsat svou závěť a v ní vydědit své dítě.

Darovací daň je v rámci rodiny nulová, jinak ostatní fyzické osoby platí 15% (a právnické 19% - jedná se vlastně o daň z příjmu, darovací daň jako taková zanikla). Dědická daň se také neplatí, ale notáři se hradí odměna za vypořádání dědictví (orientačně z hodnoty 3 mil. Kč by to bylo 26 000 Kč).

Já bych doporučil sepsat u notáře kvalitní závěť, která by přesně reflektovala dělení majetku dle Vašeho přání. Rozdávání majetku za života má mnohá právní úskalí (přepíšete svoji střechu nad hlavou na dceru, ona se dostanete do exekuce a Vy končíte na ulici) a obvykle je zdrojem horších vztahů v rodině.