Jaké změny přináší exekuce na účet v cizině po 1.4.2017? Změní se moje ochrana před exekutory v EU?

Pokračování dotazu č. 3451: Insolvence není možná díky výši závazků, na tak vysoký příjem fakt nedosáhnu, bohužel. Nicméně nyní už dluhy pár let negeneruji, jen chci normálně žít. Chápu, že odklánění peněz není zrovna morální, avšak někdy není zbytí... Prosím o upřesnění toho, co se konkrétně změní v nejbližší době (po 1.4.2017?) z pohledu exekuce na účet v cizině. Napadají mě dvě věci, a sice že exekutor bude automaticky "vidět" na mé účty v EU (horší varianta), nebo nebude muset řešit podání exekučního návrhu ve druhé zemi (pokud se o mém účtu nedoví, lze být relativně v klidu), případně něco jiného.... Děkuji

Dobrý den,

v současné chvíli je pro schválení osobního bankrotu nutné prokázat schopnost splatit během 5 let aspoň 30% dluhů. Avšak nyní se v Parlamentu projednává novela insolvenčního zákona, která by podmínku "min. 30%" zrušila. Orientačně, z průměrného platu lze při utažení opasku splácet měsíčně 10 000 Kč, tedy za 5 let lze umazat 600 000 Kč dluhu, což by v rámci osobního bankrotu stačilo na celkové dluhy ve výši 2 mil. Kč. Máte-li vyšší dluhy či nižší příjem, zkuste vyčkat na novelu insolvenčního zákona.

Myslete na svou budoucnost. Jednou se budete chtít oženit (exekuce by postihla i Vaši manželku) a vychovávat děti. S přibývajícími roky bude ubývat sil a jednou Vás čeká penze. Skutečně není rozumným řešením po celý život prchat před exekutorem.

Na Váš dotaz ohledně "viditelnosti" účtů není jednoduchá odpověď, neboť každá země má trochu jiné podmínky. Vezměme jako příklad ČR: do 31/12/2017 musí exekutor s dotazem obeslat všechny banky, záložny, atd. (přes 40 institucí). Od 1/1/2018 mu stejnou informaci poskytne obratem nově budovaný centrální registr účtů. V každé zemi jsou dnes tyto podmínky rozdílné a rozdílný bude i jejich vývoj v budoucnu. Ale obecně jsou dnes trendem digitalizace a centralizace, které práci exekutora diametrálně ulehčují.