Banky.cz Bankovní poradna zdarma #357, Dotaz v bankovní poradně

Proč se v ČR zdržuje připsání peněz z jedné banky do druhé? Je to jenom tady nebo je to obecný problém?

Dobrý den,rád bych odkázal jednu otázku všem bankám v ČR.Dejte to i do TV,jestli chcete.Otázka: Jak je možný že když se mi už z jedné banky odepíšou peníze,tak do druhé se připíšou až za dva dny?Proč je tento jev typický JENOM pro ČR?I kdysy zaostalejší slovensko má lepší systém bankovníctví jako ČR.Ono KAŽDEJ má lepší systém než jakákoliv banka v ČR.Vždyť mne se vyplatí mít účet na slovensku,nebo rakousku a vôbec ne tady v zaostalé zemi třetího světa.Potom proč bych měl takové vládě,která tophle dovolí platit dane a odvody?Raději je zaplatím na slovensku,nebo rakousku,no ne?Pošlete to oprosím i vláde i bankám.Děkuji.Jozef

Dobrý den,

přijde na to, u jaké banky máte běžný účet.

Zákonem stanovená maximální lhůta po mezibankovní transakci jsou 3 pracovní dny (1 den má banka na odeslání platby do clearingového centra ČNB, 1 den má clearingové centrum na zprocesování a 1 den má cílová banka na připsání platby na účet). U slušnějších bank (zejména ty nové internetové či "nízkonákladové" banky bez poplatků) zabere celá transakce pouze 1 pracovní den, tedy v pondělí večer peníze odešlete a v úterý odpoledne je máte tak, kde potřebujete. Méně slušné banky (zejména ty větší, klasické, co tu jsou "od počátku věků") ale využívají maximální lhůty pro připisování plateb, neboť z každého dne navíc, kdy peníze již drží Vaše banka, ale ještě Vám je nepřipsala, tato banka profituje.

Volba banky je plně na Vás.