Banky.cz Bankovní poradna zdarma #764, Dotaz v bankovní poradně

Rozdíl mezi ručitelem a zajištovatelem a jak to ovlivňuje přijetí úvěru

Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat.Může být bankou přijat ručitel ,který je na ú.p a ještě k tomu už mněl dříve problémy se splácením svého úvěru.Musí ručitel vždy předložit příjem.Jaký je rozdíl mezi ručitelem a zajištovatelem.Je ručitel podepsán i na úvěr.smlouvě děkuji

Dobrý den,

nikoliv, banka prověří bonitu ručitele stejně důkladně jako tu Vaši (tedy dostatečný příjem a ideálně žádný vroubek v registrech).

Pojem zajišťovatel jako takový neexistuje - obecně banka může požadovat u úvěry zajištění, které bývá zpravidla dvojího druhu:

1) zajištění nemovitostí (tedy klasická zástava, jako u hypotéky)

2) zajištění ručitelem (tedy dostatečně bonitním jedincem, který by byl schopen v případě Vaše nesplácení začít splácet za Vás).

Banky obvykle jako ručitele neakceptují manžela/manželku díky SJM.

Institut ručení jako takový důrazně nedoporučuji. Pokud na úvěr nedosáhnu vlastními silami bez ručitele, radši si úvěr nevezmu. Případě řádné nesplácení a vymáhání plnění od ručitele dokáže spolehlivě zlikvidovat veškeré přátelské vztahy mezi Vámi a ručitelem. Osobně bych ručitelský závazek nepodepsal ani vlastním dětem.