Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #22599, Banka přestala přijímat papírové příkazy k platbě

Banka přestala přijímat papírové příkazy k platbě, Běžný účet

25.12.2023 Běžný účet

Dobry den, pane Jermari, ziji ve Svycarsku. Mam ale tez ucet u jedne velke ceske banky. Citim silny tlak ze strany banky prihlasit se do internetoveho bankovnictvi, ktere nechci! Tento mesic jsem potrebovala udelat platbu ze Svycarska do Cech. Moje ceska banka mi ale oznamila, ze to bez internetoveho bankovnictvi mozne neni, ze je papirovy prikaz pouze mozno uskutecnit, pokud se osobne dostavim do banky, coz pro me momentalni nemohu. Je tento postup vubec v souladu se zakonem? Domnivala jsem se, ze tyto sluzby patri mezi zakladni sluzby v bankovnictvi. Rada bych banku vymenila za banku, ktera by sluzby papirovych prikazu k uhrade jeste stale umoznovala. Znate banku, ktera by mne to umoznovala, kterou by jste mne v Cechach mohl doporucit? Ve Svycarsku mam ucty u dvou bank a obe formu papirovych platebnich prikazu umoznuji. Dopredu dekuji za Vas nazor a radu. Preji plno vanocni lasky a pohody s pozdravem Eva

Dobrý den,

pro správu účtu na dálku (např. správa českého účtu ze Švýcarska) se bez internetového nebo mobilního bankovnictví neobejdete. Bez těchto nástrojů nemá banka jak spolehlivě na dálku ověřit vaši identitu. Papírové příkazy k platbě byly zrušeny ze dvou důvodů:

  • dlouhodobý nezájem klientů o tuto službu
  • značná bezpečností rizika (někdo by mohl napodobit váš podpisový vzor)

Tento přístup banky není v rozporu se zákonem ani nejde proti vašim zájmům. Naopak v rámci dosažení co nejvyšší bezpečnosti je toto ve Vašem zájmu (určitě byste nechtěla, aby někdo napodobil Váš podpisový vzor a korespondenčně vybral z účtu všechny vaše peníze - podvodníci neustále zdokonalují své triky, banky s nimi musí držet krok).