Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #5043, Bankovní registr klientských informací

Bankovní registr klientských informací, Banka

15.8.2018 Banka

Dobrý den, byl jsem kdysi ručitelem jedné známé a před několika lety byl dluh zaplacen a stále jsem v bankovním registru. Jak je to možné? Žádám o výmaz z registru pro ochranu osobních údajů. Děkuji

Dobrý den,

registry (BRKI, NRKI, Solus) informace o úvěrech nemažou, aby byla vidět celá Vaše úvěrová historie. To Vám může v případě řádného splácení pomoci (pozitivní historická zkušenost) nebo naopak v případě včasného nesplácení uškodit (negativní historická zkušenost). Banky nepřihlížejí k záznamům starším 4-5 let.

Ochrana osobních údajů je hezká věc. Bez Vašeho souhlasu nesmí nikdo uchovávat Vaše osobní údaje. Nicméně jsou případy, kdy tak instituce činí i v případě Vaše nesouhlasu v zájmu veřejného blaha (úvěrová historie, historie přestupků, bezškodný průběh u pojištění, trestní rejstřík atd.). Některé případy jsou dané zákonem, u jiných se údaj nepovažuje za osobní či jste k tomu Vy sám dal souhlas (ten jste pravděpodobně podepsal spolu s ručitelským závazkem - bez toho by banka Vaší známé nepůjčila).