Co se stane s účtem po zemřelém manželovi? Mám dispoziční oprávnění, ale důchody chodí na jeho účet. Potrvá platba z tohoto účtu? A co kdybych si založil/a vlastní účet? Musím informovat sociální zabezpečení? Zjistěte více informací zde.

31.5.2021 Běžný účet

Dobrý den, jak je to s účtem po zemřelém manželovi? Je napsaný na manžela a já mám dispoziční oprávnění. Důchody chodí na jeho účet a z toho odcházely příkazy na zaplaceni. Chci vědět zda to co se platilo z účtu pokračuje. A ještě mám dotaz, jestli si mám založit svůj účet. Musím informovat SSZ? Děkuji za info.

Dobrý den,

každý by měl mít svůj běžný účet a na něj si nechat zasílat své příjmy. Doporučuji Vám zřídit si běžný účet co nejdříve a nechat si na něj zasílat důchod (o změně účtu je třeba informovat SSZ). Úmrtím manžela zaniklo vaše dispoziční právo k jeho účtu a banka po předložení úmrtního listu účet zablokuje. Trvalé platby a inkasa obvykle pokračují i po blokaci účtu až do skončení dědického řízení a výplaty peněz dědicům.