Běžný účet pro SVJ, Běžný účet

27.5.2022 Běžný účet

Dobrý den, jsme SVJ a zajímalo by mne, zda musíme mít samostatný účet na jméno SVJ nebo můžeme používat osobní účet např. předsedy SVJ nebo jiné právnické osoby. Pokud budeme ukládat peníze na cizím účtu, čí jsou peníze a hlavně úroky? Existuje k tomu nějaký zákon? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mít peníze na cizím účtu je velmi rizikové a nedává to žádný smysl. Pokud by majitel účtu byl postižen např. exekucí, o peníze byste přišli. Resp. byste se jejich vydání museli složitě domáhat vylučovací žalobou, museli byste být schopni prokázat, že peníze na cizím účtu jsou skutečně vaše, atd. Velmi nejisté a omezující. Majitel účtu by Vám třeba nechtěl peníze zpět vydat, tvrdil by, že šlo o dar či je transfer peněz na jeho účet po 3 letech promlčený. V případě úmrtí majitele účtu by zůstatek na účtu byl předmětem dědického řízení. Taktéž by nemuselo být jasné, jaká část peněz na cizím účtu patří SVJ a co je majitele účtu (desítky-stovky transakcí každý měsíc).

Fio banka nabízí vedení účtu pro SVJ zcela zdarma. Opravdu není žádný důvod mít peníze na cizím účtu. Výbor SVJ ručí za chybná rozhodnutí celým svým majetkem. Pokud by tedy výbor SVJ přesunul peníze na cizí účet, velmi by riskoval.