Banka zablokovala účet po příjmu vysokých objednávek - jak dlouho to bude trvat a jaké jsou možnosti kompenzace?

4.11.2022 Banka

Dobrý den, jsem vlastníkem eshopu, kde se pohybuje průměrná objednávka v rámci stovek až menších tisíců. Včera u mě jedna osoba zaplatila 2 objednávky, každou v hodnotě přes 10 tisíc (bankovním převodem). Objednávky byly tedy expedovány a dnešním dnem banka zablokovala mou kartu a také zablokovala částku o tyto 2 transakce. Osobně jsem tedy došel na pobočku banky a poskytnul na vyžádání několik faktur, abych doložil, že se jedná o podnikatelskou činnost. Bohužel účet je stále blokován a mám čekat na vyjádření po prozkoumání, ovšem nikdo mi nebyl schopen říci, jak dlouho to bude trvat, zda den, týden nebo měsíc. Rad bych se optal, jak dlouho zhruba trvá, než banka zpřístupní účet, jelikož každým dnem, kdy nemohu provozovat svou činnost a přijímat platby, přicházím o nemalé peníze. Dále bych rad zjistil, zda má banka na tuto situaci vůbec právo, případně zda lze něco kompenzovat za tuto vzniklou situaci, jelikož nikoho nebude zajímat důvod, proč jsem nezaplatil faktury nebo pronájmy. Děkuji za odpověď a případnou pomoc.

Dobrý den,

banka má v rámci Zákona proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML) povinnost sledovat podezřelé transakce. Jak dlouho bude probíhat šetření nelze odhadovat. Provozujete-li zaběhnutý eshop s pravidelnými objednávkami, jistě se vše rychle vysvětlí.