Bojím se inflace, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, poprosila bych Vás o radu ohledně inflace české měny. V poslední době se hodně řeší, že česká koruna výrazně padne. Mám větší obnos na spořícím účtu (dědictví) a nechci o to přijít. Je lepší investovat do nějakého pozemku/domu v Česku anebo by mohlo být řešením, že bych si založila např. v Rakousku spořící nebo běžný účet a své úspory bych tam převedla do euro měny? Pomohlo by mi to před výraznou inflací? Jsem naprostý laik v tomto světě investic a jsem vděčná za jakoukoliv radu. Děkuji

Dobrý den,

meziroční inflace kulminovala v září loňského roku (18%) a od té doby klesá - aktuálně 8,8% (na spořicím účtu Vám banka dá úrok i 6%), do konce roku očekáván pokles na 2-3%. Vaše úspory tak již bohužel výrazně znehodnoceny byly a to zejména v posledních dvou letech. Kurz koruny se za poslední měsíc propadl o cca 5% v důsledku oznámení ČNB o ukončení měnových intervencí (které reálně ČNB více než poslední půl rok stejně neprováděla). Výrazná inflace ani znehodnocení měny nás tak nečeká (inflace již proběhla, znehodnocení měny o 5% není žádná tragédie - jen za směnu CZK/EUR a zpět byste dala více). Peníze do zahraničí určitě nepřevádějte. Pokud byste chtěla úspory převést na eura, zřídila byste si v ČR u své banky účet vedený EUR (i to by bylo nyní zbytečné). U nemovitostí se očekává další mírný pokles cen. Sečteno, podtrženo, vše špatné se již stalo v posledních 2 letech.