Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10707, Budu platit daň z prodeje nemovitosti?

Platím daň z příjmu při prodeji bytu a nákupu nového?

16.7.2020 Daně

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu platit daň z příjmu při prodeji bytu, který jsem koupila před 8 lety a celou tu dobu jsem v něm bydlela a měla tam i trvalý pobyt. Tento byt chci prodat, je ve třetím patře a ze zdravotních důvodů potřebuji koupit byt v nižším patře. Nový byt je ve zvýšeném přízemí. Po prodání, peníze, které za byt dostanu, budu investovat do druhého bytu, kam se i přestěhuji a budu tam mít trvalé bydliště. Musím i tak zaplatit daň z příjmu, když tyto peníze použiji na koupi druhého bytu k mému bydlení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z příjmu z prodeje bytu platit nebudete, neboť splňujete podmínky pro osvobození (nemovitost vlastnit min. 5 let, 2 roky v této nemovitosti bydlet či peníze z prodeje použít do 1 roku na řešení svých bytových potřeb). Pro osvobození od placení daně stačí splnit jednu podmínku (Vy splňujete všechny 3 podmínky).