Byt nebo dům?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
31.1.2018 Reality

Dobrý den, bydlím v nájmu v Brně. Uvažuji koupit v Brně byt k bydlení a pozdějšímu pronájmu. S partnerkou máme čistý příjem 57 tisíc Kč (34+23). V horizontu 3-4 let bych si chtěl postavit/koupit dům v okolí Brna. Našetřeno mám cca 300 tisíc Kč, které bych použil jako 10 % pro nákup bytu (3 miliony). Když budu chtít za cca 3-4 roky stavět dům a budu si chtít půjčit dalších 4-5 milionu, tak budu potřebovat dalších 400-500 tisíc, abychom splňoval LTV 90 %? Nebo bude možné ručit již prvním koupeným bytem ? Považujete takový druh investice za rozumný ? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

banka Vám půjčí max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok 80%). Zbylých 10-20% je tedy třeba dofinancovat vlastními úsporami nebo lze dát bance do zástavy další nemovitost, čímž snížíte LTV pod max. povolených 90%. Nicméně bytem budete již ručit za hypotéku na byt, takže s ním nebude možné ručit za novou hypotéku na dům (i když něco splatíte a LTV poklesne třeba na 80% - to by musel být výraznější pokles třeba na 50% a ještě byste musel banku přesvědčit svým šarmem).

Investice do nemovitostí rozumné jsou. Zejména pořízení vlastní střechy nad hlavou je určitě cílem, kterého by každý v aktivním životě (než odejde do penze) měl dosáhnout. Do výpočtu ale nezapomeňte zahrnout očekávaný růst cen nemovitostí (a případnou krizi/korekci cen v horizontu 3 let), odchod partnerky na mateřskou (2 děti = min. 4 roky doma za 11 500 Kč měsíčně místo jejího současného platu 23 000 Kč) a pokles Vaší bonity (budete mít vyživovací povinnost vůči 3 osobám => banka Vám bude ochotna půjčit výrazně méně než nyní). Zvažte, jestli by nebylo lepší šetřit třeba ještě rok a koupit rovnou RD (nebo nyní pozemek a stavět později - pozemky zdražují nejvíce a je jich v nabídce nejméně).