Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #4352, Bývalá přítelkyně si převedla peníze z mého účtu

Bývalá přítelkyně si převedla peníze z mého účtu, Podvod

20.2.2018 Podvod

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat. Syn se před třemi lety rozešel s přítelkyní. Nyní zjistil, že mu po tři roky z účtu čerpala převodem přes internetové bankovnictví peníze. Byl trošku flegmatický a bohužel to zjistil až nyní. Jde řádově o cca 120 000 Kč, které postupně převáděla na svůj účet. Syn podal trestní oznámení. Takže nyní řeší policie. Ale dle všeho pochybyla banka. Chtěli jsme doklad, dle kterého bychom viděli, na základě čeho ji zřídili přístup do internetového bankovnictví. Ovšem zde je problém. Prý to nemají a nemůžou ho dát. Jak nyní postupovat vůči bance? Poslat nějaký dopis s žádostí o doložení dokladu o zřízení přístupu cizí osobě či případně rovnou písemně požádat o zaplacení vzniklé ztráty banku? Je to nepříjemná situace a nevíme, jak postupovat dále. V bance jen samé výmluvy a rada podat trestní oznámení na osobu, která si peníze převáděla. Ale banka má na tom vinu. Budeme vděčni za jakoukoli radu. Mockrát děkuji Lenka

Dobrý den,

nejprve by bylo dobré zjistit, jak k převodu peněz docházelo. Měla přítelkyně zřízené dispoziční právo k účtu? To mohl zřídit jenom Váš syn. Nebo přítelkyně znala přihlašovací údaje Vašeho syna do internetbankingu a uměla si přesměrovat autorizační SMS z přítelova telefonu na svůj? Tak jako tak příliš nevidím možné pochybení na straně banky. Buď Váš syn zapomněl zrušit dispoziční právo k účtu své přítelkyni nebo ji odhalil své přihlašovací údaje do internetbankingu. Ani za jedno banka nemůže.

Jedná se o tzv. "bezdůvodné obohacení se" a trestní oznámení je určitě na místě. Škodu (navrácení peněz) ale budete muset nejspíše vymáhat soudně po přítelkyni. Banka by škodu hradila jen tehdy, pokud by neoprávněně zřídila dispoziční právo přítelkyni bez souhlasu Vašeho syna, což je téměř nemožné, neboť dispoziční právo k účtu může zřídit pouze majitel účtu (to by muž podobného vzhledu musel s odcizeným OP Vašeho syna navštívit pobočku banky - musel by umět i podpisový vzor Vašeho syna - velmi nepravděpodobné).

Banka samozřejmě na Vaši žádost musí předložit dokument, na základě kterého případné dispoziční právo zřídila (zde musí být podpis Vašeho syna).