Investice do rublu: Výhody a rizika nákupu v době historického minima

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, jak vidíte v současnosti nákup rublu jako střednědobou investici, když je na historickém minimu? Měl bych na investici cca 150 000 Kč. Děkuji za info. RK

Dobrý den,

chcete opravdu podporovat vlastními penězi zemi (Rusko), která napadla vašeho souseda? Rusku jako emitent Rublu se dopouští válečných zločinů (střelba neřízenou municí na nevojenské cíle), porušuje ženevské konvence (útok na jadernou elektrárnu) a hrozí dalším postupem až ke hranicím bývalého Sovětského svazu (opětovná okupace ČR?).

Mně pak investice do Rublu přijde nejen nemorální ale hlavně proti pudu sebezáchovy. Nehledě na ztráty a možné zisky se od Ruska odvrátil celý civilizovaný svět (včetně Číny) a Rusko tak míří k bankrotu. Hodnota ruských bankovek se tak začíná nebezpečně přibližovat ceně toaletního papírů.

Kdybyste i přesto dále chtěl investovat do ruské měny, tak je potřeba vždy zvážit i míru inflace dané měny. Ta v tržním prostředí ovlivňuje vzájemné kurzy měn! Česká inflace dosahuje aktuálně 10-15%, odhady v Rusku v roce 2022 očekávají inflaci až 24%. Vloni kdy se česká inflace držela kolem 3%, tak ruská inflace dosáhla 8,4%.

Ruské úrokové sazby vkladů se drží výše než české, ale je v současné geopolitické situaci je potřeba počítat i s možností znárodnění vkladů občanů EU u ruských bank. Nebo minimálně s možností úřední blokace výplat, které by znamenaly nelikviditu investice. Domnívám se tak, že i čistě z ekonomického pohledu je vámi uvažovaná investice spíše odkázána ke ztrátovosti.