Chci rizikovou investici, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
13.5.2022 Akcie a investice

Dobrý den, s dovolením Vám položím dva dotazy. Rád bych investoval své současné i budoucí peníze. Je mi 30 let, mám našetřeno cca 300 000 Kč a měsíčně jsem schopný obětovat 5 000 korun. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám si nechci brát půjčku na nemovitost a raději počkám, až klesne inflace i sazby. Chtěl bych mít možnost si peníze vybrat (nejdříve však za 5 let). Peníze bych rád měl investované v diferencovaném protfoliu s nejvyšším rizikem. Má otázka je - jestli v tom případě není vhodnější spořící účet? A druhý dotaz - ve tejné situaci je přítelkyně, která má 2 miliony korun a chce je také na pár let nechat zhodnocovat (bez měsíčního vkladu), než se situace uklidní. Co radíte?

Dobrý den,

výše očekávaného výnosu je vždy přímo úměrná podstupovanému riziku. Nízké riziko = nízký výnos, vyšší riziko = vyšší možný výnos. Musíte se sám rozhodnout, jak velké riziko jste ochoten podstoupit. Někdo je ochoten risknout 300 000 Kč, má-li šanci dosáhnout na dvojciferné zhodnocení, pro jiného je nepředstavitelná jakákoliv ztráta. Spořicí účet Vám nabídne bez rizika 4-5%. Rizikové investice jako akcie Vám nabídnou možné zhodnocení i přes 10%, ale také můžete skončit ve ztrátě nebo přijít o všechno. Určitě bych doporučil diverzifikaci, o které sám píšete. Část peněz uložte konzervativně na spořicí účet a za zbytek si nakupte akcie.