Jak nahlásit změnu vlastnictví a daně po prodeji bytu v rámci osobního vlastnictví?

Sjednejte si hypotéku online
31.5.2020 Reality

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů, zatím v podílovém vlastnictví. Přecházíme do tzv. osobního vlastnictví, kdy nám byla právníkem zpracována veškerá dokumentace a v průběhu dvou týdnů by právník měl podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Já osobně vlastním byt 3+1, soused 1+1. Soused mě oslovil, zda bych mu jeden pokoj neprodala, s čímž já souhlasím. Právníkem nám bylo sděleno, že tedy v návrhu do KN již zapracuje, že já přijímám byt o velikosti 2+1 a soused rovněž přijímá byt o velikosti 2+1, mezi mnou a sousedem byla vypracována kupní smlouva. V této souvislosti se Vás chci zeptat, zda, kdy a jakým způsobem máme tuto změnu nahlásit na finanční úřad, jednak v souvislosti se zaplacením daně za prodej (platí kupující, tedy pokud již nebylo schváleno, že se tato daň již neplatí) a jednak také s úpravou výše roční daně, kterou platíme vždy v květnu. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

ohledně daně z nabytí nemovitosti doporučuji vyčkat 1-2 měsíce na výsledek jednání Parlamentu o zrušení této daně. Změnu u daně z nemovitosti budete řešit v daňovém přiznání za rok 2021 podávaném na FÚ do konce ledna 2021 (rok 2020 řešit nemusíte, tam již byla daň zaplacena).