Prodej akcií a příjmy OSVČ: Jaký je vztah mezi příjmy z OSVČ a prodejem akcií do 100 tisíc Kč? Dividendy zahraniční burzy a daňové přiznání: Jak se zahraniční dividendy zahrnují do daňového přiznání a platí zde také výjimka do 100 tisíc Kč?

28.12.2021 Daně

Dobrý den, prodal jsem tento rok akcie, za které příjem (ne zisk) nepřesáhl 100 tisíc. Zároveň jsem OSVČ a nedaří se mi najít jednoznačnou odpověď, jestli příjmy k osvobození z prodeje akcií do 100 tisíc jsou oddělené od mé OSVČ činnosti. Tedy pokud jsem jako OSVČ vydělal 300 tisíc a prodal akcie za 50 tisíc (jen jako fyzická osoba, s činností OSVČ nic společného). Zda se mě stále týka výjimka daně z projede akcii do 100 tisíc nebo ne. Druhá věc jsou dividendy z (nečeské) burzy, jedná se jen o nízkou částku kolem 1 tisíce. Týká se tohoto příjmu také vyjímka u akcií do 100 tisíc nebo jsou zahraniční dividendy něco jiného a musí být v daňovém přiznání vždy?

Dobrý den,

i pro OSVČ platí osvobození příjmu z prodeje akcií do 100 000 Kč/rok. Dividendy se daní u zdroje - dostáváte na účet peníze po zdanění. Tuzemské dividendy se v daňovém přiznání neuvádí. Zahraniční dividendy ano, ale vyměřenou daň podle českého práva ponížíte o daň již sraženou v zahraničí (v případě zemí, se kterými má ČR podepsanou dohodu o zamezení dvojího zdanění). A protože se dividendy v zahraničí daní obvykle vyšší sazbou než v ČR, velmi pravděpodobně je znovu danit v ČR nebudete.