Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #6225, Daň z prodeje akcií a časový test

Daň z prodeje akcií a časový test, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
16.3.2019 Akcie a investice

Pokračování dotazu č. 6221: Dobrý den, 15.3.2019 jsem měl dotaz ohledně prodeje akcii za 147 000 Kč. Děkuji za odpověď, nicméně je z ní patrné, že zisk za jedno daňové období lze tedy rozdělit na část v časovém testu, tj. nákup starší tří let a zbytek který ještě není starší tří let, který podléhá dani. Ale jak dál, když ten zbytek je menší než 100 000 Kč. Tak by se přeci taky neměl danit?

Dobrý den,

je to přesně tak, jak jsme Vám odpověděli. Je třeba rozlišovat pojmy příjem a zisk. Příjem z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč. Zisk z prodeje akcií v hodnotě 147 000 Kč je 147 000 Kč minus nákupní cena.

Jakmile Váš příjem (nikoliv zisk) přesáhne za jedno zdaňovací období 100 000 Kč, musíte zisk danit (nejste-li od placení daní osvobozen splněním časového testu). Příklad: Prodáte akcie za 147 000 Kč, z nichž polovina nesplňuje časový test. Příjem je nad 100 000 Kč, tedy musíte zdanit zisk z příjmu 73 500 Kč. Byla-li nákupní cena této poloviny akcií např. 50 000 Kč, platíte daň ve výši 15% ze zisku ve výši 23 500 Kč (tedy 3 525 Kč).