Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4439, Daňový bonus na děti

Můžu si při ročním zúčtování daní požádat o vrácení peněz za děti, i když pobírám invalidní důchod a pracuji na Dohodu o provedení práce?

12.3.2018 Daně

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1. stupně. V roce 2017 jsem byl v lednu a únoru na úřadu práce, kde jsem pobíral podporu při rekvalifikaci. Poté jsem během roku pracoval převážně na Dohodu o provedení práce. V některých údobích jsem byl OBZP. Mé výdělky za DPP dosáhly cca 50 000 Kč za celý rok 2017. Je prosím možné, abych si požádal při ročním zúčtování daní o vrácení peněz za děti ve věku 14 a 8 let? Manželka si je neuplatnila. Děkuji předem, s pozdravem, Karel

Dobrý den,

při ročním výdělku 50 000 Kč jste pravděpodobně naplatil žádné daně díky slevě na poplatníka (24 840 Kč - kterou jste navíc nevyčerpal ani z poloviny). Vyžádejte si od Vašeho zaměstnavatele (kde jste pracoval na DPP) tzv. Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2017 (POZP). Zde bude uvedeno, kolik jste na daních doposud zaplatil (pravděpodobně nic). Pokud jste na daních přece jen něco odvedl, podejte si Přiznání k dani z příjmu za rok 2017 (do 31/3/2018 - více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2017). Na vrácení zaplacených daní postačí uplatit základní slevu na poplatníka (24 840 Kč).

Nárok na daňový bonus na děti (ve výši daňové slevy) mají jen ti, kteří měli v roce 2017 příjem ve výši min. šestinásobku minimální mzdy (66 000 Kč). Vy jej tedy uplatnit nemůžete. Doporučuji letos vydělat min. 73 200 Kč (6x 12 200 Kč), za které získáte daňový bonus na první a druhé dítě 32 808 Kč.